07.04.2019 19:54 0 raz

Podczas rowerowego rajdu oddali hołd pomordowanym w Piaśnicy

TTM

Do poniedziałku (8 kwietnia) potrwają VII Dni Piaśnickie Gminy Wejherowo. To już kolejna odsłona tej imprezy, której celem jest coroczne upamiętnienie ofiar hitlerowskiej zbrodni w piaśnickich lasach.

W piątek (5 kwietnia), w Bibliotece Publicznej w Bolszewie, mieszczącej się przy ulicy Reja 9, odbył się finał VII Olimpiady wiedzy o Martyrologii Piaśnicy.

Na sobotę (6 kwietnia) zaplanowano uroczystości patriotyczne przy Pomniku Piaśnickim.

W niedzielę (7 kwietnia) odbył się VI Rowerowy Rajd Piaśnicki. W tym dniu zaplanowano również Rajd Nordic Walking.

Poniedziałek (8 kwietnia) będzie ostatnim dniem obchodów Dni Piaśnickich. Tego dnia odbędzie się VII Gwiaździsty Rajd Piaśnicki im. mjr. Edwarda Łakomego. Uczestnicy imprezy – uczniowie szkół z gminy Wejherowo i z miasta Wejherowa – spotkają się o godzinie 10:00.

TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM TTM

Piaśnica stała się symbolem okrucieństwa i zbrodni popełnionej przez hitlerowców. Jest to największa na Pomorzu nekropolia Polaków z czasów II wojny światowej. To tam od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. oddziały Selbstschutzu i SS zamordowały ok. 12 tys. niewinnych ludzi. Ofiary pochodziły głównie ze środowiska kaszubskiej, pomorskiej inteligencji. Okoliczni mieszkańcy co roku pamiętają o zbrodni, która dokonała się w tym miejscu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24