31.03.2019 09:32 3 Kwt

Kolejny raz oddadzą honor pomordowanym w Piaśnicy

Fot. archiwum/TTM

Piaśnica stała się symbolem okrucieństwa i zbrodni popełnionej przez hitlerowców. Jest to największa na Pomorzu nekropolia Polaków z czasów II wojny światowej. To tam od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. oddziały Selbstschutzu i SS zamordowały ok. 12 tys. niewinnych ludzi. Ofiary pochodziły głównie ze środowiska kaszubskiej, pomorskiej inteligencji. Okoliczni mieszkańcy co roku pamiętają o zbrodni, która dokonała się w tym miejscu. Aby uczcić pamięć pomordowanych, organizowane są Dni Piaśnickie Gminy Wejherowo.

Od piątku (5 kwietnia) do poniedziałku (8 kwietnia) potrwają VII Dni Piaśnickie Gminy Wejherowo. To już kolejna odsłona tej imprezy, której celem jest coroczne upamiętnienie ofiar hitlerowskiej zbrodni w piaśnickich lasach.

W piątek (5 kwietnia), w Bibliotece Publicznej w Bolszewie, mieszczącej się przy ulicy Reja 9, odbędzie się finał VII Olimpiady wiedzy o Martyrologii Piaśnicy. Rozpoczęcie zmagań zaplanowano na godzinę 11:00.

Na sobotę (6 kwietnia) zaplanowano uroczystości patriotyczne przy Pomniku Piaśnickim (godz. 11:00). Wcześniej, bo o godzinie 10:30, rozpoczną się XI Biegi Piaśnickie, czyli niezwykła impreza prowadząca zawodników przez 10 km od Wejherowa do samej Piaśnicy. Najwcześniej (godz. 8:40) na starcie przy parkingu leśnym zameldują się najmłodsi uczestnicy biegu. Dekorację laureatów i oficjalne zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 12:00.

W niedzielę (7 kwietnia) odbędzie się VI Rowerowy Rajd Piaśnicki. Zawodnicy wystartują o godzinie 10:00 z ArtParku w Bolszewie. W tym dniu zaplanowano również Rajd Nordic Walking. Start marszu o godzinie 11:00 w Orlu.

Poniedziałek (8 kwietnia) będzie ostatnim dniem obchodów Dni Piaśnickich. Tego dnia odbędzie się VII Gwiaździsty Rajd Piaśnicki im. mjr. Edwarda Łakomego. Uczestnicy imprezy – uczniowie szkół z gminy Wejherowo i z miasta Wejherowa – spotkają się o godzinie 10:00.

mat.prasowe

mat.prasowe


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24