22.03.2019 15:30 2 Kwt/UM Gdynia

Każdy gdynianin będzie mógł hodować pszczoły

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

W ostatnim czasie w Polsce oraz wielu krajach Europy Zachodniej obserwuje się zwiększone wymieranie pszczół. Gdynia stara się być przyjazna tym owadom i podczas najbliższej sesji Rady Miasta głosowaniu zostanie poddany projekt zmian w uchwale dotyczącej m.in. warunków utrzymywania pszczół miodnych.

Dzięki nowym przepisom, na posesji znajdującej się w granicach miasta będzie można posiadać do ośmiu rojów pszczół miodnych, a co najważniejsze – możliwe będzie posiadanie pasiek znajdujących się zarówno na ziemi, jak i na dachach budynków. Moda na pasieki na dachu trwa od lat. W samej Warszawie jest już kilkaset miejskich uli, a w Berlinie czy Londynie – nawet kilka tysięcy. Pasieki zajmują dachy między innymi najsłynniejszych budynków świata. Wbrew pozorom, miasta stanowią dla pszczół bardzo przyjazne środowisko, gdyż temperatura powietrza jest o kilka stopni wyższa niż na terenach wiejskich, a zimy są łagodniejsze.

Wprowadzane zmiany mają zachęcić amatorów pszczelarstwa do hodowli tych niezwykle pożytecznych owadów na terenie naszego miasta. Tkanka miejska Gdyni jest bogata w tereny zielone, liczne kwiaty, drzewa, rośliny. To stwarza pszczołom bardzo dobre warunki do życia. Co więcej, będą one mogły teraz zamieszkiwać dachy budynków. To nowoczesna metoda hodowli, która sprawdza się w największych europejskich miastach – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Pszczelarze będą musieli zachować odpowiednią odległość między ulami a sąsiadującymi nieruchomości, która wynosi 15 metrów.

Dla uli naziemnych dystans ten mierzony jest od pasieki do granicy pomiędzy posesjami. W przypadku hodowli usytuowanych na dachach budynków istotne jest zachowanie odległości od najbliższych okien, znajdujących się na tym samym poziomie co ule lub wyżej. Aby zminimalizować obawy i ryzyko związane z użądleniami przez pszczoły, do hodowli dopuszczone zostaną tylko te linie i gatunki owadów, których utrzymywanie zostało dopuszczone na terenie województwa pomorskiego – informuje gdyński urząd.

Okazuje się, że obecność pszczół w mieście jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania jego ekosystemu. Owady te są odpowiedzialne za zapylanie roślinności znajdującej się w ogródkach, parkach czy na skwerach.

Hodowanie pszczół na terenie Gdyni dozwolone jest wyłącznie na terenach o funkcji rolniczej. Do tej pory miejskie pasieki prowadzili głównie użytkownicy Rodzinnych Ogródków Działkowych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24