31.03.2019 13:35 0 Kwt/Gmina Szemud

Zbliżają się muzyczne rekolekcje, czyli Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej

Fot. archiwum

W sobotę (6 kwietnia) odbędzie się „XIII Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej”. Na Kaszubach zwyczajem stało się wykonywanie w okresie Wielkiego Postu utworów pasyjnych.

W tym roku na scenie zobaczymy 15 chórów. Pomorski Festiwal stanowi niecodzienną okazję do wszechstronnego kontemplowania muzyki w wykonaniu znakomitych zespołów.

Zapraszamy mieszkańców gminy Szemud i gości z całych Kaszub na muzyczne wydarzenie, które przybliży nas, przez treść utworów, do Męki Jezusa, a w dalszej perspektywie – do Świąt Wielkiej Nocy. Festiwal odbywa się w okresie Wielkiego Postu, co pomoże nam wszystkim – wykonawcom, słuchaczom, wiernym, jeszcze lepiej przeżyć ten czas – zachęca Leszek Walkowiak, koordynator festiwalu.

Festiwal popularyzuje pieśni wielkopostne, a publiczności zapewnia muzyczne rekolekcje.

Nie bez znaczenia jest możliwość wykonywania przez chórzystów pieśni pasyjnej w języku kaszubskim. Ponadto usłyszymy w wykonaniu chóru z Warszawy także pieśni prawosławne – dodaje Leszek Walkowiak.

Jury będzie oceniać m.in. brzmienie, interpretację, muzykalność czy sposób podania tekstu. Jako gość specjalny wystąpi chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją dr. hab. Mariusza Mroza. W minionym roku komisja konkursowa festiwalu przyznała nagrodę Grand Prix, nagrody za zajęcie pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach oraz tradycyjnie Nagrodę Specjalną Metropolity Gdańskiego. Wówczas najlepszy okazał się chór Nadzieja działający przy Nakielskim Ośrodku Kultury w Nakle nad Notecią.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24