11.02.2019 14:10 0 mike/MOSG

Wracają kontrole na granicach, warto mieć przy sobie dokumenty

Fot. MOSG

Do najbliższej soboty (16 lutego) na polskiej granicy wewnętrznej została przywrócona tymczasowa kontrola graniczna. Powodem jest planowane spotkanie ministerialne, w którym wezmą udział przedstawiciele wielu krajów z różnych zakątków świata. Aby uniknąć nieprzyjemności przy przekraczaniu granicy i podczas pobytu w strefie przygranicznej, warto mieć przy sobie ważny dokument – dowód osobisty lub paszport.

W województwie pomorskim rozpoczęły się ferie zimowe. Sporo osób zamierza w tym czasie wyjechać za granicę. Należy pamiętać, że przez najbliższy tydzień wewnętrzne granice Unii Europejskiej, czyli z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją, będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych punktach. Łącznie będzie ich 287, z czego 264 na granicy lądowej. Obostrzenia dotyczą też osób przyjeżdżających do Polski.

Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, w oparciu o patrole straży granicznej, z wykorzystaniem specjalistycznego, mobilnego sprzętu. Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz udostępnienia do kontroli pojazdu, którym podróżują – informuje Morski Oddział Straży Granicznej.

To nie pierwszy raz, gdy została przywrócona kontrola na wewnętrznych granicach Polski. Podobnie było podczas Euro 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013 roku, Światowych Dni Młodzieży czy szczytu NATO w 2016 roku.

Przekroczenie granicy w miejscu do tego niewyznaczonym jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości 500 zł. Decyzję o karze będzie podejmował funkcjonariusz podczas kontroli, każdy przypadek traktując indywidualnie i biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności zdarzenia – przestrzegają pogranicznicy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24