07.02.2019 09:05 6 Kwt/KMP Gdańsk

Podawał się za lekarza pracującego na misji ONZ, wyłudził 200 tysięcy złotych

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com

Zakochana 55-letnia kobieta straciła ponad 200 tysięcy złotych, po tym jak zaufała mężczyźnie podającemu się za lekarza misji pokojowej ONZ. Mieszkanka Gdańska kilka razy przelała pieniądze na konto wskazane przez oszusta, którego poznała na jednym z portali randkowych. Mężczyzna twierdził, że chce zamieszkać z nią w Polsce, ale nie może opłacić swojej podróży i pobytu. Trwa ustalanie tożsamości mężczyzny.

55-letnia kobieta padła ofiarą internetowego oszusta, z którym nawiązała znajomość pod koniec ubiegłego roku na jednym z portali randkowych.

Garret podawał się za lekarza chirurga - ortopedę pracującego na misji ONZ w Afganistanie. Kobieta zaczęła z nim korespondować. Początkowo w języku angielskim, później z użyciem internetowego translatora. Po kilku tygodniach Garret wyznał kobiecie miłość i napisał, że chciałby zamieszkać z nią w Polsce i wziąć z nią ślub. Oszust podkreślił również, że jego podróż i pobyt w Polsce będzie możliwy tylko wtedy, jeżeli kobieta go w całości opłaci... ponieważ on, w Kabulu gdzie stacjonuje, nie może korzystać ze swojego konta bankowego – informuje zespół prasowy KMP Gdańsk.

Gdańszczanka po rozmowie z mężczyzną otrzymała wiadomość mailową z napisem ONZ, w którym otrzymała dane do wpłaty za urlop mężczyzny w Polsce. Kobieta wybrała najdłuższy urlop, za który miała zapłacić ponad 24 tysiące złotych.

Potem przychodziły kolejne maile z poleceniami wpłat m.in. za bilet lotniczy, ubezpieczenie, opłaty lotniskowe itp. W sumie kobieta przelała ponad 200 tys. zł. Kiedy kobieta otrzymała kolejną wiadomość o tym, że mężczyzna z powodu trwającej wojny nie może opuścić lotniska i że potrzebny jest tym razem prywatny śmigłowiec, za który pokrzywdzona ma zapłacić kolejne kilkadziesiąt tysięcy zorientowała się, że padła ofiarą oszusta. W banku, do którego poszła pokrzywdzona potwierdzono jej przypuszczenia – informuje zespół prasowy KMP Gdańsk.

Kobieta złożyła zawiadomienie w sprawie oszustwa. Trwa ustalanie tożsamości mężczyzny. Okazuje się, że przestępcy w sieci posuwają się do najróżniejszych metod, aby wyłudzić pieniądze. Oszuści podczas korespondencji czy rozmów telefonicznych wykorzystują litość, strach, lęk, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24