25.01.2019 08:36 0 Mat. red. Artykuł sponsorowany

Kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć?

Mat. pras.

Zaciągając kredyt gotówkowy do 30 tys. zł, klient musi mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania w BIK-u. Przy porównywaniu różnych ofert kredytowych należy wiele uwagi poświęcić poziomowi RRSO i całkowitej kwoty do spłaty.

Co można zrobić za 30 tys. zł? Co kupić dla siebie i swojej rodziny? Takie pieniądze pozwalają na nabycie całkiem dobrego samochodu, na sfinansowanie rajskich wakacji całą rodziną gdzieś na drugim krańcu świata czy też na gruntowny remont mieszkania. Taką kwotę można pozyskać w ramach kredytów gotówkowych z banków. Aktualne oferty znajdziecie na https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe. Sprawdźmy, jakie są warunki zaciągnięcia kredytu na kwotę do 30 tys. zł.

Popularna kwota kredytu gotówkowego

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje o zaciąganych w Polsce kredytach bankowych i niektórych pożyczkach pozabankowych. W czerwcu 2018 roku opublikowało dane statystyczne dotyczące ukredytowienia obywateli. Okazało się, że w perspektywie rok do roku w ujęciu liczbowym instytucje finansowe udzieliły więcej kredytów – zarówno konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych. Najwyższy wzrost w ujęciu liczbowym w czerwcu 2018 roku w stosunku do czerwca 2017 roku nastąpił w przypadku kredytów konsumpcyjnych i wyniósł 8,7 proc.

Także dane statystyczne dotyczące pierwszej połowy 2018 roku wskazywały, że banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i) udzieliły więcej o 5,6 proc. kredytów konsumpcyjnych w porównaniu do pierwszego półrocza 2017 roku. Tylko w czerwcu 2018 roku instytucje bankowe dały łącznie 642,2 tys. kredytów konsumpcyjnych, w tym gotówkowych, na łączną kwotę 7,41 mld zł.

Dodatnia dynamika liczby udzielonych kredytów konsumpcyjnych w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2018 roku dotyczyła kredytów właściwie we wszystkich przedziałach kwotowych, ale najwyższy wzrost odnotowano w dziedzinie tzw. kredytów wysokokwotowych, powyżej 20 tys. zł – o 11,3 proc. To także kredyty do kwoty 30 tys. zł. Aż 68 proc. wszystkich kredytów konsumpcyjnych udzielonych w okresie od stycznia do czerwca 2018 roku stanowiły kredyty powyżej 20 tys. zł.

Na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy?

W specyfice kredytów gotówkowych leży to, że pieniądze pozyskane z banku po pozytywnej ocenie zdolności i wiarygodności kredytowej klienta można spożytkować w sposób dowolny. Cel kredytowania nie może być jedynie związany z prowadzoną przez osobę fizyczną działalnością gospodarczą.

Dlatego pieniądze z kredytu można wydać na remonty, wakacje, inwestycje samochodowe, zakup sprzętu RTV i AGD czy też na inwestycje w swój własny rozwój. To tylko przykłady tego, jak można wydatkować pieniądze z kredytu gotówkowego w kwocie do 30 tys. zł.

Kto otrzyma kredyt gotówkowy?

Przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy należy wypełnić wniosek o kredyt oraz załączyć do niego wszelkie wymagane dokumenty. Najczęściej wśród nich są dokumenty dochodowe, na przykład zaświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów, ponieważ dzięki nim można oszacować prawdopodobną zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy.

Zarobki klienta ubiegającego się o kredyt gotówkowy do 30 tys. zł są jednym z podstawowych elementów, jakie banki biorą pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego. Miesięczne zobowiązania wobec banków poszczególnych klientów nie powinny przekraczać 50 proc. dochodu przy zarobkach niższych niż średnia krajowa oraz 60 proc. przy wyższych dochodach. Nie są to sztywne limity, a banki same mogą określać poziom akceptowalnego ryzyka kredytowego, niemniej nie dopuszcza się do nadmiernego obciążania kredytami klientów ubiegających się o kolejne zobowiązanie.

Czym kierować się przy wyborze kredytu gotówkowego?

Chcąc zaciągnąć jakikolwiek kredyt, także kredyt gotówkowy w kwocie do 30 tys. zł, powinniśmy w pierwszej kolejności zapoznać się z różnymi ofertami banków, które mają takie kredyty w ofercie. Należy przy tym rozważać poszczególne propozycje bankowe nie tylko pod względem oprocentowania nominalnego, ponieważ nie odzwierciedla ono realnego kosztu kredytowania.

Za to poziom RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, daje nam lepszą informację o łącznym koszcie zobowiązania. Porównywać podobne oferty kredytowania można pod kątem wysokości raty miesięcznej czy całkowitego kosztu kredytowania. Wtedy mamy szansę wybrać ofertę, która w danej chwili będzie dla nas najkorzystniejsza.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24