09.11.2018 14:20 1 PM/Pomorskie.eu

Na Pomorze przyjadą dodatkowe cztery Impulsy

Źródło: Pomorskie.eu

Nie pięć, a dziewięć Impulsów będzie wkrótce kursować po pomorskich torach. Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o zakupie większej liczby pociągów tego typu.

Jeszcze w październiku informowaliśmy tutaj, że w listopadzie na Pomorze mają dotrzeć pierwsze dwa spośród zamówionych pięciu składów. Teraz już wiemy, że zamówienie na jednostki zwiększono o cztery sztuki.

W lipcu 2018 roku Zarząd Województwa Pomorskiego podpisał z firmą Newag z Nowego Sącza umowę na dostawę pięciu fabrycznie nowych pociągów elektrycznych. W umowie był zapis, że w przypadku uzyskania dodatkowych środków finansowych, zamówienie może zostać rozszerzone o kolejne pojazdy.

Słowo się rzekło. Podjęliśmy decyzję i wykorzystujemy opcję. Kupujemy dodatkowe cztery pociągi – poinformował Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Budowane w Nowym Sączu pociągi po elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej będą kursować do Kartuz i Kościerzyny. Do tego czasu pojadą na trasach z Trójmiasta do Elbląga i Słupska.

Pierwsze dwa pociągi będą gotowe już w listopadzie, a kolejne dwa – jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Dodatkowe Impulsy przyjadą na Pomorze na przełomie 2019 i 2020 roku. Będą kosztować prawie 100 mln zł. Koszt wszystkich dziewięciu pociągów to 221 mln zł.

Nowoczesne składy mają rozwijać prędkość do 160 km/h. W każdym z nich będzie 195 miejsc siedzących dla pasażerów i co najmniej 20 dla rowerów. Pociągi będą klimatyzowane, wyposażone w monitoring i system dynamicznej informacji pasażerskiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24