09.09.2018 09:30 3 raz

Koniec z przestawianiem zegarków o godzinę?

Fot. Pomorskie.eu

Niewykluczone, że czekają nas rewolucyjne wręcz zmiany. Komisja Europejska chce znieść obowiązek zmiany czasu na letni.

Jednym to przeszkadzało, inni – cierpliwie czekali na zmianę czasu co pół roku. Być może jednak przestawianie wskazówek zegarków przejdzie do historii. Komisja Europejska zapowiedziała bowiem, że przedstawi propozycję w sprawie dyrektywy dotyczącej zmiany czasu letniego. Oznacza to identyczną datę i czas we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Decyzję KE poprzedziły badania, które potwierdziły, że aż 84 procent mieszkańców Unii Europejskiej jest przeciwnych zmianie czasu – podają przedstawiciele pomorskiego urzędu marszałkowskiego. – Od 4 lipca do 18 sierpnia 2018 roku swoje zdanie mogli wyrazić w ogólnodostępnej ankiecie. W badaniach wzięło udział 4,6 mln respondentów. Europejczycy, którzy wypowiedzieli się w ankiecie, podkreślają, że zmiana czasu źle wpływa na zdrowie, powoduje wypadki drogowe oraz większe zużycie prądu.

Dlatego, zgodnie z propozycją komisji, w całej unii miałby obowiązywać taki sam czas przez cały rok.

Likwidacja zmiany czasu jest przesądzona – powiedział Jean-Claude Juncker, przewodniczący KE. – Po tym, jak przytłaczająca większość obywateli UE opowiedziała się w internetowej ankiecie za zniesieniem zmiany czasu, komisja przystąpi do działania – dodał.

Komisja nie podała jeszcze konkretnej daty, kiedy jej decyzja zostanie przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...