03.09.2018 10:25 2 mike/mat. pras.

W Gdańsku powstaje jeden z najnowocześniejszych szpitali w Europie

Mat. pras.

Zakończono pierwszy etap budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak podkreślają władze uczelni, będzie to nie tylko jeden z najnowocześniejszych ośrodków w kraju, ale i w Europie. Bazę dydaktyczną gdańskiej uczelni wzbogaciło też nowoczesne centrum sportu, z którego będą korzystać studenci.

Już same liczby robią wrażenie – dwa tysiące pomieszczeń, 31 milionów litrów betonu i około 930 kilometrów przewodów telekomunikacyjnych. Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to największa inwestycja realizowana przez Gdański Uniwersytet Medyczny kosztem około 600 milionów złotych. Zdecydowana większość funduszy pochodzi z budżetu centralnego, w którym zarezerwowano na ten cel 592 miliony złotych. W miniony piątek (31 sierpnia) odbyły się uroczystości związane z zakończeniem pierwszego etapu realizacji tego imponującego ośrodka.

Tego samego dnia oficjalnie otwarto Centrum Sportu GUMed. To najnowocześniejszy obiekt tego typu na Pomorzu. Oprócz przedstawicieli władz uczelni i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, w tych wydarzeniach, ważnych nie tylko dla społeczności akademickiej GUMed, wzięli udział: Łukasz Szumowski, minister zdrowia, Jarosław Stawiarski, wiceminister sportu, w imieniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego Karol Rabenda, oraz licznie zgromadzeni posłowie na Sejm RP. Nie zabrakło przedstawiciela partnera strategicznego Centrum Sportu, który tego dnia reprezentował Maciej Wierzbowski, wiceprezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Mat. pras.

Mat. pras.

Mat. pras.

Na uroczystościach byli również obecni: Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Hanna Zych-Cisoń, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa pomorskiego, Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska, Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ, a także rektorzy uczelni wyższych, konsulowie honorowi i generalni akredytowani na Wybrzeżu, przedstawiciele samorządów zawodowych oraz członkowie społeczności akademickiej GUMed i szpitali klinicznych.

Gdański Uniwersytet Medyczny jest nowoczesnym ośrodkiem akademickim, rozpoznawalnym w kraju i na świecie, który od ponad 70 lat zapewnia wysoką jakość kształcenia we wszystkich zawodach medycznych i prowadzenie badań naukowych na najwyższym, światowym poziomie – mówił prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. – W ramach konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju bazy dydaktycznej, naukowej i klinicznej miejsce wiekowych i mocno wysłużonych obiektów zajmują nowe, w pełni dostosowane do potrzeb XXI wieku. Modernizacji doczekały się liczne pracownie badawcze i laboratoryjne, sale warsztatowe i dydaktyczne, jak również powstały nowoczesne obiekty GUMed, które dziś możemy podziwiać – Centrum Sportu oraz wchodzący w skład Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego budynek Centrum Medycyny Nieinwazyjnej – dodał.

Z kolei minister Łukasz Szumowski zaznaczył, że jest to inwestycja ważna dla całego regionu. W jednym centrum będą skupione różne kliniki, oddziały i pracownie, które mają ze sobą współdziałać.

To tu już wkrótce pierwsi pacjenci będą leczeni w nowoczesnym budynku i w wysokim komforcie. W takich warunkach jest dużo sprawniejszy również proces terapii. Cieszy mnie również, że taki bardzo dobry uniwersytet, jakim jest Gdański Uniwersytet Medyczny, będzie miał także nowoczesne centra badawcze i naukowe, jak np. wczesnych faz badania, bo bez nich medycyna nie będzie szła do przodu – zaznaczył minister zdrowia.

Kompleks Centrum Medycyny Nieinwazyjnej tworzą cztery połączone ze sobą budynki ułożone w kształcie litery „U”. Pierwsi pacjenci powinni pojawić się w nowym centrum jeszcze w IV kwartale 2018 roku, gdy obiekt będzie wyposażony w specjalistyczny sprzęt. Lekarze będą pracować na bloku operacyjnym z ośmioma salami. Łącznie w centrum będzie działać m.in. 12 klinik, a także oddział intensywnej terapii, poradnie przykliniczne czy Regionalne Centrum Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii.

Mat. pras.

Mat. pras.

Mat. pras.

W miniony piątek oddano też do użytku najnowocześniejszy uniwersytecki obiekt sportowy – Centrum Sportu GUMed przy ulicy Dębowej 21, w sąsiedztwie osiedla studenckiego. Będzie to przestrzeń, która posłuży zarówno czynnemu wypoczynkowi i integracji studentów, jak i spotkaniom konferencyjnym, targowym czy imprezom rozrywkowym. Koszt całej inwestycji to 24 miliony złotych, z czego 7,2 miliona wyłożyło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Mat. pras.

W ramach inwestycji powstała hala sportowa z parkingiem podziemnym na 103 miejsca postojowe. W Centrum Sportu znajduje się m.in.: arena sportowa o powierzchni 1100 metrów kwadratowych z boiskami do futsalu, piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, trybuna na ponad 700 miejsc oraz sale ćwiczeń do aerobiku, squasha, wschodnich sztuk walki i zapasów – informuje Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...