21.08.2018 11:42 1 mike

Kolejne ciekawe odkrycie archeologiczne w gminie Kosakowo

Źródło: Marcin Majek/Facebook

Przy okazji budowy ulicy Olchowej w Mostach, w gminie Kosakowo, odsłonięto ciekawą pozostałość starożytnej osady, która może liczyć sobie nawet 2500 lat. To już kolejne odkrycie tego typu na wspomnianym terenie.

O odkryciu poinformował m.in. Marcin Majek, zastępca wójta gminy Kosakowo, na swoim profilu facebookowym. To kolejna okazja dla badaczy, którzy mogą zagłębić się w historię tego regionu.

Mamy osadę, która znana była i archeologom, i konserwatorowi. Prace archeologiczne w gminie toczą się w różnych miejscach – zarówno na terenach prywatnych, jak i przy gminnych inwestycjach. Na ulicy Olchowej jest osada związana z początkiem epoki żelaza. To tak zwana kultura pomorska. Identyfikacji etnicznej tej ludności nie możemy podać, więc operujemy tylko roboczymi nazwami archeologicznymi – mówi Monika Kwiatkowska z firmy prowadzącej prace archeologiczne w Mostach.

Źródło: Marcin Majek/Facebook

Źródło: Marcin Majek/Facebook

Osada to oczywiście starożytny odpowiednik wsi. W przypadku odkrycia z Mostów jej wiek datuje się na lata 700–300 r. p.n.e.

To znalezisko potencjalnie może mieć około 2500 lat – potwierdza Monika Kwiatkowska. – Mamy tutaj pozostałości jam gospodarczych, które mogły służyć do przechowywania i przygotowywania żywności. W jednej z nich znaleźliśmy fragment naczynia, które wskazuje, że miejscowa ludność zajmowała się pozyskiwaniem soli – dodaje.

Część pozostałości osady została zniszczona przez kanalizację, dlatego wykop jest dość wąski. Archeolodzy pracują na przestrzeni kilkudziesięciu metrów. Obecne badania mają charakter tzw. ratowniczy. Chodzi przede wszystkich o pozyskanie cennych eksponatów, a także o stworzenie stosownej dokumentacji. Jednak sama osada zostanie zasypana i na jej miejscu powstanie nowa droga. Prace archeologiczne powinny zakończyć się ciągu najbliższych dwóch dni.

Przypomnijmy – to już kolejne ciekawe odkrycie archeologiczne w gminie Kosakowo. W kwietniu br., w trakcie prowadzonych robót drogowych na ulicy Łódzkiej w Rewie, odsłonięto osadę z okresu wpływów rzymskich.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...