05.07.2018 13:30 10 mike

Wzięli sprawę w swoje ręce i posprzątali plażę w Rewie

Fot. Anna Wojtyniuk

Dziesięcioro mieszkańców gminy Kosakowo postanowiło własnymi siłami zadbać o porządek na rewskiej plaży. Wraz z rozpoczęciem festiwalu Open'er, na który przyjadą dziesiątki tysięcy gości, uprzątnęli śmieci, ku pewnemu pozytywnemu zdziwieniu turystów.

Chociaż termin „czyn społeczny” kojarzy się raczej z epoką PRL-u, inicjatywy społeczne podejmowane przez mieszkańców mogą wpływać na jakość otoczenia i życia. Przykładem może być plaża w Rewie, która w środę (4 lipca) została posprzątana przez mieszkańców gminy Kosakowo. Do zanieczyszczenia plaży przyczynił się przede wszystkim sztorm, który kilka dni temu szalał na Bałtyku.

Kidzina, bo tak nazywają się trawy i glony morskie, morze wyrzuciło podczas sztormu, jaki nawiedził nas kilka dni temu. Niestety, akurat teraz, gdy jedyny międzynarodowy festiwal, Open'er, zawitał w naszej gminie, a w ślad za imprezą – około 70 000 ludzi, na plaży glony, i to równo, pokrywały cały piasek – mówi Marek Lis, mieszkaniec Mostów i inicjator przedsięwzięcia.

Akcji sprzątania plaży z zaciekawieniem przyglądali się turyści. Początkowo nie wiedzieli, że jest to działanie oddolne, ale później sami dziękowali za tę wartościową inicjatywę.

Ja też dziękuję sąsiadom i znajomym oraz nieznajomym za przybycie chociaż plecy trochę bolą, ale uśmiech na twarzach wczasowiczów był bezcenny – dodaje Marek Lis.

Fot. Anna Wojtyniuk Fot. Anna Wojtyniuk Fot. Anna Wojtyniuk Fot. Anna Wojtyniuk

Za porządek na rewskiej plaży odpowiada spółka gminna PEKO. Jednak, jak można przypuszczać, skala zanieczyszczenia terenu przerosła jej możliwości… Może to dziwić, zwłaszcza w przeddzień tak ogromnego wydarzenia o skali europejskiej, jak Open'er Festival. W tych dniach okolice powinny być szczególnie dokładnie wysprzątane.

Było nas 10 osób, w tym dwoje dzieci, i pół plaży w Rewie posprzątaliśmy w 35 minut. Wnioski nasuwają się same. Dziękuję za wspaniałą akcję, podczas której usłyszeliśmy od plażujących: „Dziękujemy, wielki szacunek dla państwa”. Warto było, uśmiech dotąd nie schodzi mi z twarzy – podsumowuje Anna Wojtunik, jedna z uczestniczek sprzątania plaży.

Pełną relację zdjęciową ze sprzątania plaży w Rewie można znaleźć w naszej fotogalerii.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...