20.06.2018 10:31 3 mike/TTM

Kaszubska tablica wita wjeżdżających do Władysławowa

Fot. TTM

Po trzech latach starań lokalnych działaczy miejscowości w gminie Władysławowo otrzymały nowe tablice. Oprócz polskich nazw, widnieją na nich kaszubskie odpowiedniki.

Nazwa „Wielka Wieś” funkcjonowała w dwudziestoleciu międzywojennym. Jak podkreśla Roman Kużel, burmistrz Władysławowa, przed II wojną światową miasto było typową kaszubską wsią rybacką z charakterystyczną zabudową. Ważna była jednak przede wszystkim kultura kaszubska, która przetrwała.

Bardzo mocna wiara w Boga, a także pracowitość – to cechy, które charakteryzują Kaszubów – podkreśla włodarz Władysławowa.

Nie dziwi zatem pomysł organizacji pozarządowych, które chcą pielęgnować i podtrzymywać dawne tradycje. Od tego pomysłu rozpoczęła się batalia o umieszczenie dwóch nazw na tablicach.

Na co dzień w swojej działalności staramy się krzewić tę kulturę, pokazywać ją. Nie jest to może ogromna atrakcja dla mieszkańców, ale w sezonie wzbudza duże zainteresowanie wśród turystów – mówi Bogumiła Ceynowa-Kasprzyk, przewodnicząca Koła Gospodyń Miejskich we Władysławowie.

Starania o to, by tablica z kaszubską nazwą stanęła przy wjeździe do Władysławowa, nie była łatwa. Rozpoczęła się już trzy lata temu.

Gmina Władysławowo, widząc potencjał tego pomysłu, który jest przypomnieniem naszego dziedzictwa kulturowego, wysłała stosowny wniosek do ministerstwa, poprzez pozytywną opinię wojewody – nadmienia Roman Kużel.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Cała procedura trwała dość długo, ale na szczęście się udało. Teraz możemy się poszczycić na wjeździe do Władysławowa nową tablicą – dodaje Bogumiła Ceynowa-Kasprzyk.

To jednak nie koniec działań odnośnie do podobnych zmian w całej gminie. Konsultacje będą przeprowadzone w dwóch innych miejscowościach. Chodzi o Tupadły i Rozewie.

W Ostrowie, Karwi, Chłapowie, Jastrzębiej Górze, Władysławowie i w Chałupach te tablice zostały ustawione – wylicza Roman Kużel. – Za każdym razem, wjeżdżając do tych miejscowości, można poczuć ich kulturową tożsamość – podsumowuje.


Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24