13.06.2018 14:20 3 Natalia/Gdynia.pl

Nowe MAN-y lub Solarisy we flocie gdyńskiego ZKM

Źródło: ZKM Gdynia/Facebook

Gdyńska komunikacja publiczna będzie jeszcze bardziej ekologiczna i oszczędna – do miasta trafi łącznie aż 55 nowych autobusów, które zajmą miejsce najstarszych pojazdów. Na zakup nowych autobusów miasto zabezpieczyło ponad 71 milionów złotych. Gdyńscy urzędnicy wybiorą jedną z dwóch ofert – MAN-a lub Solarisa.

Otwarto oferty w przetargu na zakup nowoczesnego taboru. Pod uwagę będą brane propozycje dwóch firm: Solaris i MAN, które zmieściły się w zakładanej kwocie. Koszty zakupu w 75 procentach pokryje unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020.

Jedna z dwóch firm dostarczyć ma do Gdyni aż 55 nowoczesnych, ekologicznych autobusów – z czego 32 to pojazdy przegubowe. Autobusy mają docelowo zastąpić najbardziej wysłużoną część obecnego taboru.

Obie firmy zaproponowały przy tym taki sam termin wykonania zamówienia (330 dni) oraz identyczne okresy gwarancyjne (36 miesięcy). O tym, która z nich dostarczy pojazdy do Gdyni zdecydują więc przede wszystkim cena oraz parametry techniczne, które są kryteriami o najwyższej wadze. Pod uwagę będą też brane kryteria zużycia paliwa oraz rekuperacji.

Po otwarciu ofert następuje analiza złożonych dokumentów pod względem formalnoprawnym. Przypomnijmy, że poprzedni przetarg, ze względu na zbyt wysoką cenę, musiał zostać unieważniony. Mieliśmy jednak czas, by ogłosić go raz jeszcze, zabezpieczyć środki na nowe rozstrzygnięcie, dbając o to, by dostarczone autobusy spełniały najwyższe normy unijne, zapewniając jednocześnie wysoki komfort podróżnym – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Na zakup nowych autobusów miasto zabezpieczyło tym razem 71 706 500 złotych netto (88 198 995 złotych brutto). Około 70 procent kosztów pokryje dofinansowanie unijne. Europejskie wsparcie pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020, a całe zamówienie rozdzielono na dwie części: wspomniane 55 autobusów oraz już rozstrzygnięte 30 trolejbusów i 21 baterii litowo-jonowych, które za 77 297 700 złotych netto dostarczy firma Solaris (przetarg rozstrzygnięto w styczniu tego roku).

Wśród 55 autobusów, które mają trafić do Gdyni, znajdą się 32 niskopodłogowe pojazdy przegubowe oraz 23 standardowe niskopodłogowce, wszystkie z silnikami na olej napędowy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...