08.06.2018 11:55 11 Natalia

Ruszyło głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego

Źródło: TTM

Można już oddawać głosy na projekty trzeciej edycji Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki niemu mieszkańcy po raz kolejny, mogą uczestniczyć w zarządzaniu miejscem, w którym żyją, proponując konkretne i ciekawe rozwiązania, a tym samym – kreować jego przyszłość.

Głosowanie potrwa od 8 do 22 czerwca. Tak jak w poprzednim roku, każdy mieszkaniec miasta Wejherowa może oddać maksymalnie dwa głosy, w tym jeden głos na projekt inwestycyjny i jeden na projekt nieinwestycyjny.

W tradycyjnej formie papierowej można głosować w wybranych punktach miasta, takich jak:

– ratusz;

– urząd miasta przy ulicy 12 Marca;

– Filharmonia Kaszubska;

– Szkoła Podstawowa nr 9;

– Szkoła Podstawowa nr 5;

– miejska biblioteka;

– kryta pływalnia przy Szkole Podstawowej nr 8.

Istnieje możliwość oddania głosu drogą internetową.

W tym roku na budżet obywatelski przeznaczono milion złotych, z czego 950 000 zł na projekty inwestycyjne, przy maksymalnej wartości projektu 200 000 zł, oraz 50 000 zł na projekty nieinwestycyjne; w tym przypadku maksymalna wartość projektu to 10 000 zł.

Wejherowianie złożyli 22 projekty do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego – 12 inwestycyjnych i 10 nieinwestycyjnych. Pisaliśmy o nich tutaj.

Źródło: wejherowo.pl

Ten etap projektu jest bardzo istotny z tego względu, że społeczność teraz będzie decydować, które ze zgłoszonych projektów będą realizowane. Projekty są dwadzieścia dwa. Dziesięć tych nieinwestycyjnych, dwanaście inwestycyjnych i wszyscy się ekscytujemy, bo chcemy wiedzieć, co przejdzie do tej części realizacyjnej. Projekty są bardzo ciekawe. Jeśli popatrzymy na te inwestycyjne, dotyczą one przede wszystkim rekreacji. Są to nowe boiska, jest to zagospodarowanie terenu, w bardzo ciekawy sposób, jeden projekt dotyczy huśtawek dla niepełnosprawnych. To pokazuje, że autorzy projektów starali się wyszukać takie propozycje, które są uzupełnieniem tego, co jest, a zarazem – są bardzo ciekawe. Projekty nieinwestycyjne też są z różnych dziedzin: sposobów zagospodarowania wolnego czasu, dotyczą festynów, pewnego rodzaju ćwiczeń, ale i jest coś z zakresu teatru. Powiedziałbym, że aktywność nasza społeczna wzrasta – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Projekty, które wygrają, wprowadzone będą do przyszłorocznego budżetu. Do tej pory jego realizowanie z trudem zamykało się w ciągu jednego roku. Wnioski i pomysły przechodzące przez etap głosowania, podczas realizacji trzeba przeprowadzić przez dokumentację, zrobić przetargi i starać się żeby zostały utworzone. Okazało się ze rok czasu to za krótko.

Jednym z projektów jest zakup drona przeznaczonego dla wejherowskiej straży miejskiej. Sprzęt wyposażony w specjalną aparaturę lokalizować ma miejsca, w których powietrze jest zanieczyszczone. Ma pomóc w odnalezieniu mieszkańców, którzy w sposób niepoprawny docieplają swoje domy, by w kolejnym etapie, pomóc im w instalacji nowych pieców oraz przestrzec przed spalaniem niewłaściwych produktów. Mieszkańcy Wejherowa oczekują działań związanych z ochroną powietrza. Zaproponowałem pomysł, który wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Celem projektu jest zmniejszenie spalania odpadów, różnego rodzaju śmieci, starych plastików, zużytych opon, czasami odzieży, elementów mebli zawierających farbę i lakiery. Spalanie odpadów jest bardzo niebezpieczne i szczególnie szkodliwie. To, co wydziela się podczas spalania, to jest praktycznie czysta trucizna – mówi Wojciech Kozłowski, pomysłodawca projektu „antysmogowego drona”.

Projekt zawiera zakup drona z pakietem laboratoryjnym, który z powietrza pozwala lokalizować miejsca, gdzie odpady są spalane. Przy czym to nie chodzi o kontrolę, lecz o zbieranie informacji do akcji edukacyjnych, informacyjnych i uświadamiających o szkodliwości spalania odpadów. Ważne, by docierać do ludzi, których z przyczyn ekonomicznych nie stać na wymianę opału i pieca. Doświadczenia innych miast, które stosują drony, wskazują, że jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, które może wyjść naprzeciw społecznym oczekiwaniom.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...