12.03.2018 14:52 35 Kwt/UM Rumia

Zagórze i Wzgórze Markowca zmienią się nie do poznania

mat.prasowe

Wieża widokowa, wybieg dla psów, góra saneczkowa, park linowy, tor rowerowo-rolkowy, altany integracyjne, plac sportowy z urządzeniami siłowni na wolnym powietrzu – to tylko niektóre z atrakcji, które powstaną dzięki rewitalizacji osiedla Zagórze i Wzgórza Markowca. Miasto pozyskało blisko 13 milionów złotych na realizację tego przedsięwzięcia.

Obecnie do Starostwa Powiatowego w Wejherowie została złożona cała dokumentacja związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Rewitalizacja to jedna z kluczowych inwestycji w naszym mieście. Jej głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców w nieco mniej aktywnych i zaniedbanych terenach miejskich. Bardzo nam zależy, aby wszelkie propozycje zmian były konsultowane z mieszkańcami tych obszarów, dlatego organizujemy spotkania i omawiamy poszczególne elementy. W ubiegłym roku w konkursie architektonicznym wyłoniona została firma, która przygotowała końcowy projekt rewitalizacji. Cała dokumentacja została już opracowana i złożona do starostwa, czekamy teraz na pozwolenie na budowę. W tym roku ruszą również działania społeczne. Pamiętajmy, że to projekt bardzo złożony, składający się z wielu etapów dlatego jego efekty będziemy mogli ocenić dopiero w 2022 roku – mówi Tomasz Urbaniak-Dzienisz, radny i przewodniczący komitetu ds. rewitalizacji.

Dzięki inwestycji nastąpi renowacja części wspólnych budynków mieszkalnych na osiedlu Zagórze wraz z zagospodarowaniem terenu. Powstaną boiska, place zabaw, trasa rowerowa, przebudowane zostaną chodniki i ścieżki komunikacyjne. Planuje się zaaranżowanie placu sportowego z urządzeniami siłowni na wolnym powietrzu i dwoma boiskami – do piłki nożnej i wielofunkcyjnym oraz obiegającym ogród dziedzińcowy osiedlowym torem rowerowo-rolkowym. Powstanie pięć zadaszonych altan integracyjnych, zadaszone wiaty przystankowe przy ulicy Sabata, nowoczesne place zabaw, ogród społeczny przeznaczony na wspólne uprawy mieszkańców.

Na Wzgórzu Markowca mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej przestrzeni rekreacyjnej. Planowane jest wybudowanie parku krajobrazowego ze ścianką wspinaczkową i wieżą widokową, schodami terenowymi, ścieżką historyczną, trasami rowerowymi i spacerowymi.

Władze Rumi planują także aktywizację społeczną i zawodową mieszkańców osiedla. Utworzony będzie Zagórski Klub Rodziny i Klub Młodzieżowy „Nasza Dzielnica”.

Celem rewitalizacji jest aktywizacja dzielnicy Zagórze, borykającej się między innymi ze sporym bezrobociem. Samorządowcy chcą pomóc tamtejszym mieszkańcom w znalezieniu pracy i przeprowadzić niezbędne inwestycje, wśród których pojawią się między innymi modernizacje dróg i parkingów, a także remonty budynków komunalnych.

Rewitalizacja zakończy się najpóźniej w 2022 roku.

mat.prasowe mat.prasowe mat.prasowe mat.prasowe mat.prasowe


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24