04.11.2017 15:00 1 Redakcja/www.gov.pl/cyfryzacja

Zamiast dokumentów, elektroniczna tożsamość – ruszyła aplikacja

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Zastępowanie tradycyjnych dokumentów wygodnymi aplikacjami na telefon powoli staje się faktem. Można już korzystać z aplikacji mObywatel. Rozwiązanie przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji ma zapewniać szeroki dostęp do różnych dokumentów w formie elektronicznej. Pierwszą usługą jest mTożsamość.

W poniedziałek (30 października) odbyła się konferencja prasowa minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, na której zaprezentowano praktycznie działanie aplikacji. Może się ona przydać w codziennych sytuacjach, takich jak kolizja na drodze. Uczestnicy zdarzenia, którzy posiadają tę aplikację, mogą się wymienić potrzebnymi danymi, bez konieczności odręcznego ich spisywania. Aplikację można pobrać tutaj.

Aplikacja mTożsamość jest bezpłatna i może z niej korzystać każdy pełnoletni obywatel, który posiada: dowód osobisty, profil zaufany (eGo), smartfon z systemem Android w wersji co najmniej 6.0, który jest wyposażony w system Bluetooth i aparat fotograficzny, aktywną aplikację mObywatel oraz połączenie z internetem.

mTożsamość korzysta z aktualnych danych (znajdujących się w rejestrach państwowych), takich jak: imię, nazwisko, data urodzenia, numeru PESEL, czyli danych z rejestru PESEL, oraz zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument – czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych. I właśnie te dane możemy w każdej chwili wyświetlić na ekranie swojego smartfona. Natomiast przekazać komuś lub pobrać od kogoś (z telefonu na telefon) możemy tylko część z nich i są to: imię i nazwisko, zdjęcie i numer dowodu oraz informację, kto go wydał – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

Niestety, na razie nie ma możliwości, by skorzystać z aplikacji w kontaktach urzędowych, w bankach czy podczas kontroli drogowej albo przekraczania granicy. Dobra informacja jest taka, że dane przechowywane w telefonie są bezpieczne, zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanych przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajemy go przy aktywacji aplikacji – jest przypisany do użytkownika i jego telefonu. Dostęp do danych jest zabezpieczony hasłem dostępu, które wybieramy przy aktywacji aplikacji. Wiarygodność danych innej osoby potwierdza status certyfikatu. Zobaczymy go podczas wymiany danych oraz w historii pobranych danych. Dodatkowo możemy sprawdzić aktualność certyfikatu online – informuje ministerstwo.

Warto pamiętać, że dane osobowe w formie elektronicznej podlegają takiej samej ochronie prawnej, jak dane w tradycyjnej postaci. Nie wolno więc ich publikować ani udostępniać osobom postronnym.

Aplikację przygotowano we współpracy z NASK i COI. Trwają prace nad rozszerzeniem funkcjonalności aplikacji mObywatel, mDowód Osobisty oraz mPrawo Jazdy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...