16.04.2015 09:32 0

Nowe fakty w sprawie zbrodni w Piaśnicy? IPN szuka informacji

fot. archiwum

W związku z prowadzonym śledztwem w sprawie zbrodni nazistowskiej w Piaśnicy, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku poszukuje ważnych informacji dotyczących szpitala w Babim Dole.

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku poszukuje świadków posiadających wiedzę o okolicznościach likwidacji Szpitala Zakaźnego w Babim Dole koło Gdyni we wrześniu 1939 roku i o dalszych losach jego pacjentów.

  • W pierwszych dniach wojny Szpital przeznaczono dla rannych żołnierzy jako filię Szpitala Morskiego na Oksywiu, a chorych przeniesiono do „Domu Bawełny” przy ul. Derdowskiego 7 w Gdyni. Po zajęciu Gdyni przez Niemców przynajmniej część chorych została prawdopodobnie wywieziona do Piaśnicy i tam zabita podczas zbiorowych egzekucji w listopadzie 1939 r. Wynika to z treści odnalezionych zeznań świadków przesłuchanych podczas śledztw dotyczących zbrodni w Piaśnicy prowadzonych na terenie Niemiec. - informuje prokurator Maciej Schulz, Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

Według zeznań żandarmów w Piaśnicy stracono również grupę osób różniącą się od pozostałych ofiar mordu. Chodzi dokładnie o osoby ubrane w piżamy i koszule nocne.

Na informacje natrafiono w niemieckich archiwach. Chodzi o zeznania kilku żandarmów, którzy mieli zabezpieczać miejsce egzekucji.

  • Do tej pory w opracowaniach historycznych nie wspominano o tej kategorii – grupie ofiar - dodaje prokurator Maciej Schulz.

Według historyków ofiarą ludobójstwa w lasach piaśnickich paść mogło od 12 tys. do 14 tys. osób. Wśród ofiar znaleźli się przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, Polacy, Czesi i Niemcy przywiezieni z głębi Rzeszy. Piaśnica nazywana jest „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”.

Osoby, które posiadają jakąkolwiek wiedzę na ten temat proszone są o kontakt z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

Kontakt: Ul. Witomińska 19, 81-311 Gdynia, nr tel. 058 6606745.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...