16.04.2015 12:28 0

Poległ w Holandii, pochodził z Kaszub. Teraz szukają jego rodziny

Stowarzyszenie 1. Polskiej Dywizji Pancernej, Niderlandy poszukuje rodziny polskiego żołnierza. Leon Galuba, poległ w Holandii 29 października 1944 roku. Jego nazwiskiem nazwano ulicę. Wiadomo gdzie służył, kiedy umarł i że pochodził z Kaszub, nie wiadomo natomiast gdzie i kiedy się urodził. Każdy, kto ma informacje na temat rodziny żołnierza proszony jest o kontakt ze stowarzyszeniem.

Nie wiadomo skąd dokładnie pochodziła rodzina Leona Galuby. Pewne jest, że wywodzi się z Kaszub. Na mogile do tej pory znajduje się krzyż nagrobny na którym jest tylko jego imię, nazwisko, przynależność do dywizji i data śmierci.

  • Chcemy odnaleźć jego rodzinę, aby uzupełnić inskrypcje na krzyżu oraz aby poinformować jego rodzinę o tym gdzie on spoczywa – informuje Adrian Stopa, Konsul Stowarzyszenia 1. Polskiej Dywizji Pancernej Niderlandy ds. Zagranicznych i Ambasad.

Rodzice Leona Galuby wyjechali z Kaszub przed I wojną światową "za chlebem" i pracowali w kopalniach w Niemczech. Potem przenieśli się do Francji, gdzie pracowali także w kopalniach.

  • Przed II wojna światową Leon Galuba mieszkał w miejscowości Marles les Mines niedaleko miasta Calais (Francja) i pracował jako górnik. Kiedy Leon Galuba zgłosił się w Belgii, w miejscowości De Klinge do Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej w dniu 20 września 1944 roku, był kawalerem wyznania rzymsko-katolickiego – dodaje Adrian Stopa.

To wynika z załączonych tutaj dokumentów oraz książki „10. Pułk Dragonów”. Leon Galuba walczył od 22 września do 29 października 1944 roku na terenie Belgii i Holandii w szeregach 10. Pułku Dragonów. Brał udział w walkach o: Axel-Hulst, Merxplas, Baarle-Heide, Baarle-Nassau, Gilze, Breda i Dorst, gdzie poległ.

Na początku spoczywał on na cmentarzu w miejscowości Dorst ale w roku 1963 został przeniesiony na nowo utworzony Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Oosterhout. Otrzymał on następujące brytyjskie odznaczenia: 1939-45 Star, France and German Star oraz The War Medal 1939-45. Jego imieniem nazwano ulicę.

Jeśli udałoby się odnaleźć rodzinę tego żołnierza oraz ustalić jego datę urodzenia, to rodzina mogłaby uczestniczyć w oficjalnym odsłonięciu nowego krzyża nagrobnego z inskrypcją zawierającą wszystkie dane Leona Galuby.

  • Mamy nadzieję, że będziecie Państwo mogli nam pomóc odnaleźć rodzinę tego żołnierza zamieszkującego ostatnio w Marles les Mines, ale pochodzącego z Kaszub – mówi Adrian Stopa.

Wszelkie informacje na temat Leona Galuby można zgłaszać pod adres e-mail: [email protected]


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...