03.04.2011 14:53 0

Gdynia: Umowa o współpracy. Z Malborkiem po sukcesy.

Podpisano umowę o współpracy pomiędzy Arką Gdynia SSA i Akademią Piłkarską w Malborku. Uroczyste jej podpisanie nastąpiło w obecności Dyrektora Sportowego Arki Andrzeja Czyżniewskiego oraz trenera koordynatora młodzieży Jacka Dziubińskiego. Ze strony Akademii podpisali ją Prezes Zarządu Wojciech Barnat * oraz Zbigniew Jastrzębski * - sekretarz.

Jak podkreślał dyrektor Andrzej Czyżniewski : " Ta umowa to kolejny krok w budowaniu przez nas sieci ośrodków z którymi współpracować będziemy ściśle w zakresie wypromowania młodych talentów. To także promocja i popularyzacja Arki Gdynia w szeroko pojętym regionie. Dla nas oparcie drużyny o zawodników zagranicznych było potrzebą chwili i wynika z aktualnej sytuacji na rynku piłkarsko-menadżerskim. W dłuższej perspektywie budować musimy zaplecze w postaci wychowanków lub utalentowanych zawodników z najbliższego otoczenia."

Umowa zakłada współpracę w zakresie szkolenia zawodników grup młodzieżowych obu klubów. Obejmuje zarówno aspekty szkoleniowe jak i wychowawcze oraz medyczne. Dzięki niej odbywać się będą szkolenia. Zakłada się udział trenerów i instruktorów Akademii w treningach organizowanych przez trenerów Arki, organizowanie konferencji szkoleniowych, konsultacji w zakresie programów szkoleniowych. Przewidziane są także sparingi między drużynami młodzieżowymi.

Jak podkreślał trener Jacek Dziubiński: "W życie wprowadzać będziemy różne projekty dotyczące nie tylko regionu, ale i samej Gdyni. Są na to zaplanowane środki w budżecie klubu. Teraz trwa praca od podstaw, organizowanie sieci trenerów- wychowawców, bo tylko tacy są gwarancją, że nie "zagubimy" gdzieś ich po drodze. Stawiamy na tych którzy jasno określą swoje priorytety i skupiać się będą na treningach. Dbać jednak będziemy także o ich wychowanie i wykształcenie. Stąd dalsze inwestycje w internat, współpracę ze szkołami".

Przedstawiciel Akademii Piłkarskiej z Malborka Zbigniew Jastrzębski podkreślał: " Najważniejszym aspektem takiej współpracy jest to aby nie zmarnować talentów. Nie może w ich przypadku być "stagnacji" w rozwoju i szkoleniu. Taki młody zawodnik nie może "zginąć" po przyjściu do zespołu Ekstraklasy. Należy mu dawać szanse gry w Młodej Ekstraklasie, juniorach, a gdy nie ma tam pewnego miejsca wypożyczyć, albo odesłać do macierzystego klubu i monitorować."

Jak dodał sekretarz Akademii Wojciech Barnat: "Obecnie prowadzimy 5 grup: od rocznika 93 do rocznika 97. W tej chwili prowadzimy nabór rocznika 98. Nie jesteśmy nastawieni na sukces zespołowy, ale właśnie na szkolenie indywidualne i poprzez podpisanie umowy z Arką liczymy na szersze perspektywy dla trenujących u nas zawodników".

Efektem tej współpracy jest już przyjście z Malborka do zespołu Młodej Ekstraklasy utalentowanego napastnika Karola Szostka.

Jak zapowiedziano po umowach z Orkanem Rumia, z Akademią w Malborku następnym ośrodkiem będzie Puck.

  • Warto podkreślić, że Zbigniew Jastrzębski (na zdjęciu głównym drugi z lewej) urodzony w Malborku, to także m.in. fizjolog, trener przygotowania fizycznego Reprezentacji Polski w piłce nożnej w sztabie Pawła Janasa. Był wraz z nią na Mistrzostwach Świata w 2006 roku. Ponadto był fizjologiem kadry podczas krótkiej kadencji tymczasowego trenera Stefana Majewskiego, w 2009 roku. Jest Profesorem nadzwyczajnym w zakładzie Fizjologii AWF w Gdańsku.

  • Z kolei Wojciech Barnat to znany także starszym kibicom Arki, były zawodnik Pomezanii Malbork, z którą żółto-niebiescy toczyli zacięte boje na szczeblu III ligi, a grał wtedy także w tamtej drużynie jego brat Waldemar.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24