30.03.2011 12:50 0

Rumia: Dwóch Mistrzów Ortografii

Nie udało się wyłonić Mistrza Ortografii podczas XI Dyktanda Wybrzeża. Po 48 dogrywkach ogłoszono dwóch zwycięzców – Aleksandra Meresińskiego z Kielc oraz Marka Szopę z Gorzowa Wielkopolskiego. Panowie do podziału otrzymali 9 tys. zł.

Chabaź, ździeblarz, rzepołuch, śnieguła, pustułka – to tylko próbka rumskiego dyktanda. Tekst przygotowany przez prof. Bronisław Rocławski z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, sprawił uczestnikom nie lada problem. Największą znajomością polskiej ortografii popisali się finaliści. Trzecie miejsce zajęła Krystyna Wiśniewska z Bojana. W nagrodę otrzymała 1 tys. zł.

Wyłonienie zwycięzcy okazało się jednak sporym wyzwaniem dla językoznawców. Zarówno Aleksander Meresiński, jak i Marek Szopa, nie mieli żadnych kłopotów z przygotowanymi tekstami. Po kilkudziesięciu nieudanych próbach "zagięcia" uczestników, po raz pierwszy w historii dyktanda, komisja ogłosiła remis.

Na koniec, postanowiliśmy rozwiązać odwieczny problem ortograficzny mieszkańców powiatu wejherowskiego. Jak jest poprawnie – Rumi czy Rumii? Odpowiedź jest prosta:

  • Wyrazy rodzime należy pisać przez jedno i, a więc Rumi. Dwie samogłoski występują tylko w wyrazach obcego pochodzenia, jak np. Hiszpanii - wyjaśnił, prof. Bronisław Rocławski z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24