03.12.2014 13:58 0 KPP Puck

Przygotuj się do zimy

Pierwsze przymrozki to zwiastun nadchodzących zimowych warunków atmosferycznych. Taka pogoda i opady śniegu spowodują, że warunki na drogach będą się pogarszać więc trzeba zachować wzmożoną ostrożność. Rozpoczął się także sezon grzewczy, więc zadbajmy o bezpieczeństwo domowników. Pamiętajmy: tlenek węgla, to trujący gaz. Zwróćmy również uwagę na osoby bezdomne, które w tym okresie mogą potrzebować pomocy. Policjanci radzą jak bezpiecznie przetrwać okres zimowy.

Mróz, opady śniegu, marznąca mżawka, ślisko na jezdni to niekorzystne warunki atmosferyczne z jakimi będziemy się zmagać w okresie zimowym.

Takie warunki będą wymagały od nas większej ostrożności przede wszystkim na drodze. W tym okresie także w domach należy zachować czujność. Ogrzewając nasze domy korzystamy z różnych systemów grzewczych. Pamiętajmy zatem o trującym tlenku węgla i odpowiednio zabezpieczmy nasze mieszkania. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców policjanci przygotowali porady, z którymi warto się zapoznać.

Na drodze:

Każdy kierowca lub użytkownik pojazdu powinien przygotować auto do zimy.

Przede wszystkim należy wymienić płyny na zimowe, zmienić ogumienie, sprawdzić stan akumulatora. Przed jazdą należy sprawdzić stan oświetlenia oraz odśnieżyć samochód. Nie wystarczy oczyścić przednią szybę. Kierowca musi sobie zapewnić widoczność z każdej strony samochodu. Pamiętajmy także o odśnieżeniu dachu naszego auta. Spadający z dachu śnieg, czy lód powoduje w czasie jazdy duże zagrożenie dla innych kierujących. Zbliżając się do skrzyżowania bądź przejścia dla pieszych pamiętajmy o odpowiednio wcześniejszym wytraceniu prędkości, tak aby uniknąć poślizgu. Odpowiednio wcześniej sygnalizujmy też zamiar zmiany kierunku jazdy. Włączając się do ruchu musimy pamiętać o ostrożności. Na śliskiej nawierzchni łatwo zerwać przyczepność kół. Jadąc nawet w krótką trasę pamiętajmy o odpowiedniej ilości paliwa w zbiorniku. W przypadku utknięcia w zaspie możemy ogrzewać się w samochodzie zanim nadejdzie pomoc.

W domu

Wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego rozpalamy w piecu, korzystamy z kominków. Policjanci przypominają o kontroli i czyszczeniu przewodów kominowych oraz wentylacyjnych. Bardzo poważnym zagrożeniem jest czad (tlenek węgla), którego nie można zobaczyć i wyczuć w powietrzu.

Zdarzają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla, dlatego policjanci radzą zaopatrzyć się w czujniki do wykrywania obecności tego gazu w powietrzu.

Istotna jest również właściwie działająca wentylacja. Mieszkańcy korzystający z gazowych przepływowych ogrzewaczy wody również powinni sprawdzić stan takiej instalacji. Właścicielom i zarządcom nieruchomości przypominamy o konieczności odśnieżania chodnika a także usuwania zalęgającego na dachu śniegu i lodu.

Zamarznięcia:

W okresie zimowym dochodzi do przypadków zamarznięć. Nie zawsze ofiarami są osoby bezdomne. Zdarza się, że ofiarą jest osoba nietrzeźwa. Idąc chodnikiem, czy jadąc samochodem zwracajmy uwagę na to, co dzieje się w naszym otoczeniu. Jeśli zauważymy osobę, która znajduje się w sytuacji zagrażającej jej życiu czy zdrowiu niezwłocznie powinniśmy zawiadomić pogotowie bądź policjantów.

Lód

W zimie większość akwenów wodnych zamarza. Taką sytuacje wykorzystują często dzieci i dorośli spacerowicze, którzy wchodząc na zamarznięty akwen ryzykują życie i zdrowie. Zdarzają się przypadki wjeżdżania na zamarznięty akwen samochodem. Policjanci informują, że takie zachowanie jest lekkomyślne i nieodpowiedzialne. Funkcjonariusze zwracają uwagę, że wejście na zamarznięty akwen wodny może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje.

Korzystajmy tylko ze sztucznie utworzonych lodowisk.

Zimowe zabawy

W okresie zimowym nie brakuje pomysłów na świetną zabawę. Zdarzają się jednak takie, które mogą być niebezpieczne. Pamiętajmy przede wszystkim o bezpieczeństwie dzieci. Gdzie są, co robią, w jaki sposób się bawią. Z jakiej górki zjeżdżają na sankach i czy w pobliżu nie jeżdżą samochody.

Czy dzieci nie wchodzą na zamarznięte akweny wodne. Pamiętajmy, że organizowanie kuligów za samochodem, ciągnikiem rolniczym na drogach jest zabronione i karalne.

Policjanci dbają o bezpieczeństwo i pomagają mieszkańcom w różnych sytuacjach. Jednocześnie apelują o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku w każdej sytuacji. Pamiętajmy. Stosując się do rad i ostrzeżeń unikniemy zagrożenia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...