30.10.2014 15:17 0

Konfrontacja kandydatów na prezydenta z młodzieżą

Samorząd uczniowski Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie we współpracy z nauczycielami zorganizował wczoraj(29.10) debatę. Uczestniczyli w niej kandydaci na prezydenta Wejherowa oraz lokalna młodzież. Zaproszenie przyjęli Jacek Gafka, Aleksander Lewandowski oraz Marek Kurowski. Nie przyszedł obecny prezydent, Krzysztof Hildebrandt.

  • Była to druga debata tego typu zorganizowana w Elektryku, pierwsza odbyła się 4 lata temu. Młodzież potrzebuje tych debat, ponieważ mają one ścisły związek z lekcjami obywatelskimi. Nauczyciele przygotowują uczniów do spotkania, a samorząd uczniowski je organizuje- mówi Krystyna Grubba, dyrektor szkoły.

Z zaproszenia nie skorzystał obecny prezydent, Krzysztof Hildebrandt, co zostało negatywnie odebrane przez młodych.

-Myślę, że obecny prezydent wiele stracił nie przychodząc i podkreślił fakt, że nie ma nic do zaoferowania młodym ludziom. Powinien wyjść do młodych ludzi- podsumował Daniel, jeden z uczniów.

Młodzież jest zadowolona z debat, ponieważ ma bezpośredni kontakt z kandydatami, dowiaduje się o ich planach oraz o tym, dlaczego kandydują. Jest to bardzo dobra lekcja obywatelska, która uzmysławia, że warto brać udział w wyborach i decydować o przyszłości miasta, powiatu, czy kraju.

Głównym celem tych spotkań jest edukacja. Robimy pewnego rodzaju zajęcia z „żywego teatru”. Generalnie młodzież jest zainteresowana debatami, a ci którzy nie interesowali się wyborami samorządowymi, przynajmniej dowiadują się na czym rzecz polega- mówi Andrzej Tamulewicz, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie oraz historii. - My, nauczyciele służyliśmy jedynie radą, ale w sensie fizycznym debatę organizują i prowadzą uczniowie, tak samo jak 4 lata temu- dodaje.

Uczniowie zgodnie uważają, że debaty pozwalają im lepiej poznać programy wyborcze kandydatów oraz zadać nurtujące ich pytania, które zostały przygotowane we współpracy z nauczycielami. Młodzież dodaje, że spotkania wiele ich uczą, a przede wszystkim uświadamiają, że przez głosowanie mają wpływ na swoją przyszłość.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24