16.05.2014 13:03 0 Adam Hebel

Niezwykły gość wejherowskiej Nocy Muzeów

Już 17 maja w wielu miejscach odbędzie się Noc Muzeów, podczas której zwiedzić będzie można rozmaite placówki, które oprócz stałych wystaw oferują program artystyczny, naukowy i kulturalny. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej przy ulicy Zamkowej w Wejherowie zaprasza na noc pełną czarów związanych z kaszubską obrzędowością. Muzealnicy z Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków spodziewają się licznych gości, obecność niektórych z nich jest wielką nobilitacją dla tego wydarzenia.

Przybycie do Muzeum zapowiedział m. in. japoński slawista, znawca kaszubszczyzny (prawdopodobnie jedyny Japończyk mówiący po kaszubsku) prof. Motoki Nomachi. Jego ostatnim dokonaniem dla naszej literatury była pomoc przy tłumaczeniu, którego dokonał Witold Bobrowski zbioru najwybitniejszych japońskich twórców haiku "Wiérztnica Ogura".

Nomachi żyje w kraju kwitnącej wiśni, częste są jednak jego wizyty na Kaszubach. Jest pracownikiem Slavic-Eurasian Research Center Hokkaido University. 16 maja bieżącego roku odwiedził Muzeum, by porozmawiać na temat współczesnego języka kaszubskiego, w prezencie od gospodarzy otrzymał tłumaczenie wierszy Tuwima na język kaszubski.

Noc Muzeów będzie dla niego kolejną okazją do zapoznawania się z interesującą go, jako naukowca tematyką, a obecność tego znanego badacza z pewnością uświetni całą imprezę.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24