05.05.2014 10:45 0

Młodzież w kopalni ropy

W ramach przygotowań do nadania gimnazjum w Gniewinie imienia Ignacego Łukasiewicza, odkrywcy ropy naftowej, uczniowie odwiedzili kopalnię ropy naftowej „Żarnowiec”.

15 kwietnia 2014 r. odbyła się, będąca kolejnym z etapów przygotowań do nadania imienia gimnazjum w Gniewinie odkrywcy ropy naftowej Ignacego Łukasiewicza, wycieczka gimnazjalistów do należącej do Oddziału PGNiG w Zielonej Górze Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego „Żarnowiec".

Tematem tej ciekawej wyprawy, której prowadzącym był Jacek Słowakiewicz, szef kopalni PGNiG na Pomorzu, była „Eksploatacja ropy naftowej i gazu ziemnego w Żarnowcu". Z prelekcji i możliwości dokonywania własnych doświadczeń uczestnicy dowiedzieli się m.in. na czym polega regulacja ciśnienia w trakcie wydobywania ropy i gazu z głębokości ok. 3000 m, o czynniku wynoszącym ropę z tej głębokości, czyli gazie ziemnym, którego głównym składnikiem jest metan, poznali etapy rozdzielania gazu ziemnego od ropy naftowej, doświadczalnie badali właściwości ropy (stan skupienia, barwę, palność, zawartość wody w ropie za pomocą mechanicznej wirówki, zapach) oraz za pomocą reakcji sody oczyszczonej z octem zrozumieli, na czym polega konwencjonalny proces wynoszenia ropy naftowej na powierzchnię ziemi. Oglądali także próbki z odwiertów Opalino.

Dowiedzieli się też, że proces wydobywania ropy nie jest uciążliwy dla ludzi i bezpieczny dla środowiska, dowodem czego może być obecność siedlisk saren, bocianów, dzików czy innych zwierząt. Całe podłoże kopalni wyłożone jest folią, aby w razie wycieku ropa nie przedostała się do wód gruntowych. Dotychczas, a minęło już ponad 40 lat eksploatacji w Dębkach, nie doszło do awarii. Wyjazd, podczas którego gimnazjaliści odwiedzili dwa odwierty - w Dębkach i Żarnowcu, został zorganizowany przez nauczycielkę Grażynę Budnik.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...