25.03.2014 12:05 0 hm Bogdan Formella

Czuwaj wiosno, żegnaj Marzanno!

21 marca, dzień powszechnie uważany za początek wiosny. Święto słowiańskie, podczas którego symbolicznie żegnało się zimę, paląc i potem topiąc słowiańską boginię - Marzannę, aby przywołać wiosnę. Kukłę wykonywano ze słomy, przystrajano różnymi tkaninami , kolorowymi wstążkami i koralami. Po wszystkich przyozdobieniach rodzice z dziećmi, oraz młodzież wybierali się nad wodę, aby boginię symbolizującą zimę podpalić i wrzucić do rzeki.

W tym roku harcerze z Rumi również postanowili zapewnić wszystkim dobry początek wiosny i zorganizować wspólne topienie Marzanny. Spotkaliśmy się 21 marca w piątek o godzinie 18, przy rumskim Domu Kultury , przy ulicy Mickiewicza. Każda grupa razem ze swoją kukłą ruszyła na plac przy scenie. Stanęliśmy wspólnie w kręgu, trochę się poruszaliśmy przy pląsach i przyszła pora na wybieranie najładniejszej słowiańskiej bogini. Konkurencja była duża, każda z grup starała się, aby ich kukła była najlepsza. Wybór był trudny, więc postanowiono, że wszystkie Marzanny wygrywają.

Potem udaliśmy się nad rzekę, aby odbyć rytuał pożegnania zimy. Każda grupa kolejno podchodziła do barierki, podpalała kukłę i następnie wrzucała ją do rzeki.

Kiedy wszystkie Marzanny zostały utopione, dzieci otrzymały słodki upominek ufundowany przez hm Bogdana Formella. Zabawa skończyła się około godziny 19. Zuchy i małe dzieci udały się do domu, a harcerze i młodzież do Domu Harcerza.

Tam rozpaliliśmy ognisko a następnie rozbrzmiały piosenki turystyczne i harcerskie. Wszyscy chętnie nabijali kiełbaski na przygotowane specjalne „kije do kiełbasek” , rozpoczęliśmy ich pieczenie przy akompaniamencie piosenek granych na gitarze. Nagle zrobiło się ciemno i zaczął padać deszcz – pierwszy wiosenny deszcz, lecz to nie wszystko zaczęła się burza z błyskawicami, która próbowała zakończyć naszą zabawę ale „nam nie straszny trud i znój.. ‘’ Impreza zakończyła się wspólnym kręgiem i braterskim słowem „Bratnie sobie słowo daje, że pomagać bedziem wzajem…”

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony harcerzy, dzieci i rodziców, telewizji oraz przechodniów. Wzięło w niej udział ponad 150 osób. Jesteśmy dumni, że zdołaliśmy zachęcić tyle osób do wspólnego żegnania zimy, że mogliśmy zrobić wspólne zdjęcia z Marzannami. Mamy nadzieje, że stanie się to tradycją i co roku będziemy praktykować ten rytuał, powitania najpiękniejszej port roku Wiosny.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...