14.03.2014 10:42 0

Koniec z wypalaniem traw, liści...

Przedwiośnie to czas na wielkie porządki w przydomowych ogrodach, działkach ogrodniczych lub na innych nieruchomościach. Do ubiegłego roku prawo pozwalało na to, żeby palić części organiczne, czyli gałęzie i liście na działce lub na przydomowym podwórku pod warunkiem, że nie powodowało to nadmiernej emisji dymu i nie utrudniało życia sąsiadom. Jednak prawo się zmieniło. W tej chwili na gminę został nałożony zgodnie z uchwałą Rady Miasta obowiązek selektywnej zbiórki odpadów w tym odpadów zielonych.

  • W Wejherowie stanowi o tym obowiązku § 10 ust.2 pkt 1 lit. d. Uchwały Rady Miasta Wejherowa (tekst jednolity) z dnia 18 grudnia 2013 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Wejherowa. Zatem działkowcy oraz właściciele swoich nieruchomości przy których mają ogródki, rozpoczynający wiosenne porządki, mają dwie opcje do wyboru: albo kompostować odpady zielone-liście, trawy i chwasty i lub je gromadzić w workach i przekazać do odbioru firmie wywozowej - wyjaśnia Zenon Hinca, Komendant Straży miejskiej w Wejherowie.

Za spalanie odpadów poza instalacjami przystosowanymi do tego typu funkcji, właściciel może zgodnie z art. 10 ust. 2a o utrzymaniu czystości i porządku w gminach lub art. 191 ustawy o odpadach, zostać ukarany mandatem karnym w kwocie do 500 złotych w postępowaniu mandatowym oraz do 5 tyś. złotych, gdy sprawą zajmie się Sąd.

  • Ponadto sąsiad któremu w wyniku spalania odpadów zostało zanieczyszczone powietrze szkodliwymi imisjami, zgodnie z art. 144 kodeksu cywilnego swoich praw może dochodzić na drodze cywilno-prawnej. Jednak w § 31 ust. 2 pkt 2 regulaminu dopuszcza się spalanie na powierzchni ziemi odpadów z drewna niezawierających substancji niebezpiecznych, nieprzyjaznych środowisku, nie powodując przy tym uciążliwości dla właścicieli sąsiednich nieruchomości - dodaje Zenon Hinca.

W Polsce zgodnie z ustawą o ochronie przyrody obowiązuje zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk i szuwar. Zgodnie z art. 131 pkt 12 za te wykroczenia policjant lub strażnik miejski również mogą nałożyć mandat karny do 500 złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...