17.12.2013 10:41 0

43. rocznica wydarzeń Grudnia’70 w Gdyni

fot. youtube.com

Wydarzenia w Gdyni są jednymi z najtragiczniejszych i jednocześnie jednymi z najważniejszych wydarzeń w Polsce po II wojnie światowej. 17 grudnia 1970 r. w Gdyni zginęło łącznie 18 osób (13 z nich zamordowanych zostało przy Gdyni Stoczni, 5 na ulicach miasta). Najmłodszy z poległych miał 15 lat, najstarszy 34. Pogrzeby tych osób odbywały się 2 dni później, przy świetle reflektorów z wozów milicyjnych.

Oto program uroczystości w Gdyni:

  • godz. 6.00 - składanie kwiatów i modlitwa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego pod Pomnikiem Ofiar Grudnia'70 przy al. Solidarności (Gdynia Stocznia);

  • godz. 16.30 - msza św. w intencji Ofiar Grudnia‘70 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Armii Krajowej 46;

  • godz. 17.30 - przemarsz (Gdyńska Droga Krzyżowa) ulicami 3 Maja, Armii Krajowej, Świętojańską, al. Marsz. Piłsudskiego pod ;

  • godz. 18.30 - składanie kwiatów pod pomnikiem.

Jak o wydarzeniach Grudnia’70 w Gdyni opowiedzieć z powagą, a jednocześnie w ciekawej i świeżej formie? To zadanie, jakie postawili przed sobą autorzy plenerowej wystawy graficznej, która zostanie otwarta w 43. rocznicę tragedii.

Twórcą koncepcji i tekstów do wystawy „Grudzień 1970 w Gdyni” jest dr Michał Sempołowicz, kierownik referatu edukacji historycznej w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Projekt graficzny stworzyli z kolei studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - Gabriela Giegiel i Aleksander Kamiński (pod opieką profesora dr. hab. Sławomira Witkowskiego). To trzynaście plansz opowiadających tragiczną historię.

Staraliśmy się nawiązać do stylistyki ilustracji oraz plakatów z czasów PRL-u, to było nasze główne założenie. Zależało nam na opowiedzeniu historii w metaforyczny sposób. Jednocześnie chcieliśmy się wyzbyć dosłowności tematu, a przede wszystkim jego dramatyzmu – zaznacza Aleksander Kamiński.

Z kolei Gabriela Giegiel dodaje: Celowo odrzuciliśmy mroczny, wręcz krwawy obraz tamtych wydarzeń, ponieważ krew jest już wszędzie i przestaje szokować, traci symbolikę. Zrezygnowaliśmy ze zdjęć, zastępując je ilustracjami, ponieważ przy okazji chcieliśmy pokazać, że ten rodzaj sztuki stoi w Polsce na naprawdę wysokim poziomie.

  • To, co ją wyróżnia od innych wystaw historycznych, to forma i sposób prezentacji. Oglądający nie znajdą na niej archiwalnych dokumentów czy fotografii – zapowiada Jan Daniluk, z gdańskiego oddziału IPN. Autorzy położyli główny nacisk na grafikę, do minimum ograniczając także tekst. To jest wystawa plenerowa, zatem ma sprowokować do zatrzymania się i poświęcenia dłuższej chwili na zastanowienie się. Zresztą zamysłem nie było zebranie pełnej dokumentacji i wiedzy na temat Grudnia’70. Twórcy chcą, aby po jej obejrzeniu szczególnie młodzi odbiorcy sięgnęli po książkę czy inne materiały i sami wyszukali kolejne wiadomości - dodaje.

Otwarcie wystawy odbędzie się w 43. rocznicę wydarzeń, we wtorek 17 grudnia o godzinie 13.00 w pobliżu pomnika Ofiar Grudnia 1970 przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni. Prace będzie można oglądać do końca stycznia 2014 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...