13.12.2013 18:00 0

Województwo pomorskie mówi „nie” przemocy w szkole

fot. mat.prasowe

86 szkół podstawowych z województwa pomorskiego czuje potrzebę edukowania dzieci w zakresie przeciwdziałania przemocy w szkołach. Tyle właśnie szkół zgłosiło się do programu „Moc Bazera czyni bohatera”, którego celem jest uczenie najmłodszych sposobów przeciwdziałania przemocy.

We wrześniu, wraz z pierwszym dzwonkiem, rozpoczął się też cykl lekcji informacyjno-edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych. Warsztaty są prowadzone przez Bazera we współpracy z Komendą Miejską Policji w Gdańsku. Bazer to superbohater powołany do życia na potrzeby kampanii. Do tej pory zajęcia zostały przeprowadzone dla kilkuset uczniów z gdańskich szkół podstawowych. W grudniu superbohater pojawił się w Starogardzie Gdańskim, Tczewie i w Pelplinie.

Celem wizyt Bazera w szkołach jest pokazywanie dzieciom, jak właściwie reagować na przemoc i inne trudne wydarzenia. Pomocą superbohatera jest gwizdek, którym alarmuje o niebezpiecznych sytuacjach i zwraca uwagę dorosłych na grożące niebezpieczeństwo. Gwizdek otrzymują też uczestnicy zajęć edukacyjnych. Akcja przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych, ale skierowana jest także do ich rodziców, opiekunów oraz nauczycieli.

Rzeczywiście w szkołach zdarzają się akty przemocy - nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Dzieci nie wiedzą, jak zachowywać się w takich sytuacjach i niejednokrotnie mogą reagować agresją lub wycofaniem, dlatego zdecydowałam się poprzeć akcję „Moc Bazera czyni bohatera”. Akcja uczy dzieci, jak mogą reagować na niebezpieczne zachowania – mówi Malwina Musiał, psycholog dziecięcy.

Podczas 30-minutowych spotkań Bazer opowiada maluchom, czym jest przemoc i agresja, jak je rozpoznawać i jak radzić sobie z nimi. Wykorzystuje przy tym materiały dydaktyczne dedykowane kampanii.

W ramach kampanii uczniowie otrzymują legitymacje Pomocnika Bazera, do których zbierają odznaki „Reaguję! Pomagam! Informuję!” – każda świadczy o zdobyciu kolejnych umiejętności w walce z przemocą. Organizatorzy przygotowali też 3 serie komiksów dla szkół biorących udział w projekcie. Dodatkowo wychowawcy prowadzą zajęcia edukacyjne uczące najmłodszych między innymi rozróżniania złości, przemocy i agresji oraz sposobów reagowania na te zjawiska. Właśnie z myślą o nauczycielach i wychowawcach przygotowano przykładowe scenariusze takich lekcji, które można pobrać ze strony internetowej kampanii. Akcja potrwa do końca roku kalendarzowego.

Do zainicjowania kampanii zainspirowały nas głosy środowisk szkolnych wskazujących na narastające zjawisko przemocy wśród najmłodszych. Postanowiliśmy więc zadziałać prewencyjnie i nauczyć dzieci już w podstawówkach, jak reagować na akty przemocy zwłaszcza tej szkolnej. Do tej pory reakcja na kampanię jest pozytywna – mówi Alojzy Bończa Tomaszewski, członek Lions Klub Gdańsk Neptun.

Kampania „Moc Bazera czyni bohatera” jest kolejną inicjatywą społeczną realizowaną przy naszej współpracy, tym razem występujemy w roli partnera strategicznego. Wspieramy kampanię, ponieważ porusza ważny i trudny temat społeczny, który wciąż stanowi duże wyzwanie dla całego środowiska szkolnego. Widać to właśnie teraz, w trakcie akcji, na przykładzie pomorskich szkół podstawowych, gdzie zainteresowanie lekcjami i spotkaniami z Bazerem, superbohaterem akcji, nie słabnie – mówi Grzegorz Blachowski, Kierownik Działu Strategii i Projektów, Grupa GPEC.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...