09.12.2013 11:03 0

Oznakują drogi do Dworca Morskiego w Gdyni

fot.mat.prasowe

Postacie Emigrantów przewodnikami do Muzeum Emigracji w Gdyni? Mobilne Muzeum w kontenerze? A może wgląd w obraz ulic Gdyni z lat 30.? Znamy już pomysły studentów na artystyczne oznakowanie drogi do Dworca Morskiego w Gdyni! Podczas warsztatów „Design for all" przez 4 tygodnie studenci kierunków projektowych pod opieką Peta Kercher'a pracowali nad koncepcją kreatywnych drogowskazów prowadzących do docelowej siedziby Muzeum Emigracji w Gdyni. Prace - obecnie konsultowane w zespołach Muzeum Emigracji w Gdyni i Centrum Designu Gdynia - staną się punktem wyjścia dla projektu wykonawczego, którego wdrożenie planowane jest jeszcze przed otwarciem Muzeum na przełomie 2014/2015 roku.

Zadanie uczestników warsztatów polegało na zaproponowaniu niskobudżetowych rozwiązań, które wejdą w artystyczny dialog z portowym otoczeniem Dworca, jak i historycznym kontekstem miejsca. Konwencja rozwiązań ma pomóc zachować charakter terenów industrialnych, czyniąc jednocześnie przestrzeń bardziej przyjazną dla mieszkańców i turystów.

Warsztaty poprzedzone były dwoma spacerami, podczas których pytano - w pierwszej kolejności mieszkańców, w drugiej studentów - o sugestie uatrakcyjnienia drogi pieszej do Dworca. Na podstawie tak zebranej wiedzy i bardzo ramowych wytycznych technicznych ze strony Muzeum Emigracji 15 studentów z Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Gdańskiej pod opieką Pete Kercher'a oraz Piotra Czyża z Politechniki Gdańskiej pracowało w trzech grupach projektowych. Podział na grupy zaowocował powstaniem trzech niezależnych koncepcji.

Pierwszy pomysł zakładał rozstawienie na szlaku do Muzeum ażurowych, metalowych figur emigrantów z bagażami w rękach, z którymi każdy odwiedzający Muzeum kierowałby się wspólnie do Dworca Morskiego - miejsca w którym razem zaczną podróż. Podążając za ludźmi opuszczającymi to miasto, możemy nawet posłuchać ich historii, wypisanej na figurach lub pojawiających się na telefonach z użyciem kodu QR.

W drugiej koncepcji zaproponowano dialog z przeszłością Gdyni poprzez ulokowanie na drodze do Muzeum szklanych tafli z wygrawerowanymi obrazami ulic miasta, przeniesionych z oryginalnych pocztówek z lat 30. Widok przez taflę umożliwiałby jednoczesny wgląd w dzisiejszy i ówczesny widok Gdyni. Ostatnia propozycja podchodzi do problemu w sposób klasycznie architektoniczny i projektuje drogę do muzeum. Jest to dosłownie linia idąca od placu kaszubskiego do samego budynku Muzeum, wydzielony ciąg pieszy wzdłuż którego pojawiać miałyby się ławki, śmietniki, punkty świetlne a także pawilony wystawowe w kontenerach transportowych, zintegrowane w jedną całość. Kontenery - jako mobilne przestrzenie ekspozycyjne - mogłyby też promować placówkę zagranicą. W studenckich propozycjach powtarzały się także ciekawe rozwiązania interaktywne z wykorzystywaniem kodów QR, aplikacji mobilnych, gier opartych na prostych mechanizmach kasowników, które angażowałyby odwiedzających już w ich drodze do Muzeum.

Efekty prac zaprezentowane zostały przedstawicielom Urzędu Miasta, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Obecnie projekty są konsultowane pod względem spójności koncepcji z charakterem Muzeum, budżetem inwestycji i możliwości realizacyjnych. Wybrane elementy zaproponowanych koncepcji mają szansę znaleźć się w projekcie wykonawczym , który będzie kolejnym etapem na drodze stworzenia unikatowego oznakowania drogi do Dworca Morskiego. O jego ostatecznym kształcie zadecyduje już wkrótce zespół Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z Urzędem Miasta.

fot.mat.prasowe


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...