01.01.2014 12:29 0

Odeszli w 2013 roku...

Wspominamy tych, którzy odeszli. Pomorze pożegnało w 2013 roku wiele cenionych postaci nauki, kultury i sportu. Przypomnijmy sobie sylwetki osób, które w szczególny sposób zasłużyły się dla regionu.

  • Daniel Czapiewski - przedsiębiorca i organizator między innymi Ogólnopolskiego Zjazdu Mikołajów w Szymbarku. Miał 45 lat. Daniel Czapiewski był właścicielem firmy Danmar i twórcą Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Był pomysłodawcą słynnego Domu do Góry Nogami w Szymbarku, który każdego roku przyciąga mnóstwo zwiedzających. Wymyślił również stworzenie Najdłuższej Deski Świata. To wszystko znajdowało się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu, którego również był pomysłodawcą. To tam odbywały się co roku takie imprezy jak Dzień Sybiraka, Pomorska Majówka Przedsiębiorców, czy Ogólnopolski Zjazd Mikołajów. Daniel Czapiewski słynął z nietuzinkowych pomysłów i wielkiego zaangażowania w promowanie kaszubskiej ziemi.

  • Tadeusz Mazowiecki - 28 października 2013 roku w wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki - współtwórca porozumień Okrągłego Stołu, pierwszy premier III Rzeczypospolitej, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska. W 1980 roku Mazowiecki stał się inicjatorem apelu 64 intelektualistów wspierającego robotników strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Po przybyciu do stoczni został przewodniczącym komisji ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i wspierał negocjacje MKS z władzami PRL. Po zakończeniu strajku pełnił funkcję doradcy Lecha Wałęsy i „Solidarności”. Wiosną 1989 roku uczestniczył w obradach "okrągłego stołu", a w sierpniu 1989 roku został pierwszym niekomunistycznym premierem Polski od zakończenia II Wojny Światowej. Rząd Mazowieckiego rozpoczął gruntowną reformę państwa - począwszy od ustroju politycznego, poprzez wprowadzenie swobód obywatelskich, aż po zmianę godła i nazwy państwa. 21 czerwca 2010 Rada Miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Podczas uroczystości Tadeusz Mazowiecki tak wspominał swoje „zaślubiny z Gdańskiem”.

  • Zbigniew Zbigniew Engelbrecht - rodzina, przyjaciele, mieszkańcy gminy Szemud, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych pożegnali wójta Gminy Szemud, Zbigniewa Engelbrechta. Pogrzeb odbył się na cmentarzu w Smażynie. Zbigniew Engelbrecht wójtem był trzecią kadencję, z samorządem natomiast związany był od 23 lat. Miał 63 lata.

  • Maciej Korwin - urodził się 22 lutego 1953 roku w Łodzi. Był absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSTiF w Łodzi i przez wiele lat dyrektorem teatrów w Kaliszu, Opolu, Łodzi i Gdyni. Wyreżyserował ogromną ilość spektakli w teatrach dramatycznych i muzycznych w całej Polsce. Do gdyńskiego teatru wprowadził światowe hity musicalowe. Przez wiele lat jego realizacje "La Cage aux Folles", "Chess", "Jesus Christ Superstar", „Kiss me, Kate" pokazywane były na scenach innych państw Europy Zachodniej.

  • Sławomir Grześkowiak - barwna i zasłużona dla Gdyni osoba. Był najmłodszym członkiem komitetu strajkowego w Gdyni w grudniu 1970 r., a w latach 1994-2002 Radnym Miasta Gdyni.
    W listopadzie 2012 r. setki osób wzięły udział w Gdyni w akcji poszukiwania „genetycznego bliźniaka" dla Sławka i zarejestrowały się w bazie dawców szpiku kostnego.

  • Krzysztof Wójcicki - polonista, prozaik, dramaturg, eseista, znawca Kaszub i Pomorza. Absolwent teatrologii na Uniwersytecie Gdańskim, doktor nauk humanistycznych. Od 1979 do 1990 r. na pracował na stanowisku kierownika literackiego w Teatrze Dramatycznym (który już pod jego dyrekcją, w 1991 r. został przemianowany na Teatr Miejski) w Gdyni. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Miejskiego do 1994 r. W 1992 r. zespół teatru pod Jego kierownictwem zrealizował z wielkim rozmachem „Księgę Krzysztofa Kolumba", wystawioną na pokładzie Daru Pomorza, we współpracy z takimi artystami, jak: Krzysztof Wajda, Daniel Olbrychski, Czesław Niemen. „Saga rodu von Krockow" i „Sonata krokowska" oraz film telewizyjny „Krokowa moja miłość", książka „Mój przyjaciel trup - opowieść o życiu i śmierci Albrechta grafa von Krockow" stanowią pokłosie wieloletnich zainteresowań autora problematyką Pomorza i Kaszub.

  • Margaret Thatcher - Lady Margaret Thatcher jest dla Gdańszczan przede wszystkim symbolem bezkompromisowej walki o wolność – niezapomnianą rzeczniczką obrony polskiej demokracji - ostro krytykowała wprowadzenie w Polsce stanu wojennego i czynnie wspomagała działalność opozycji solidarnościowej w Polsce. W sierpniu 2000 roku Rada Miasta Gdańska przyznała Lady Thatcher najwyższe wyróżnienie jakim jest obywatelstwo honorowe miasta. Margaret Thatcher odebrała dyplom Honorowego Obywatela Miasta Gdańska osobiście spotykając się przy tej okazji z Lechem Wałęsą.

  • Józef Glemp - Urodził się 18 grudnia 1929 r. w Inowrocławiu. Lata dziecięce i młodość spędził w miejscowości Rycerzewo k. Inowrocławia. Podczas okupacji pracował przymusowo w niemieckim gospodarstwie rolnym. Ukończył Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. W 1950 r. wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...