03.09.2013 18:30 0

Janczarzy w Gdyni!

Dźwięki tureckich bębnów i rogów zabrzmią w środę, 4 września, w Gdyni. O godz. 17.00 na placu Grunwaldzkim wystąpi orkiestra wojskowa „Mehteran". Wcześniej jednak muzycy w barwnych strojach i charakterystycznych czapkach przemaszerują ze skweru Kościuszki.

„Mehteran" reprezentuje najstarszy typ marszowych orkiestr wojskowych na świecie. Wykonuje klasyczną muzykę turecką i ludową. Orkiestra gra między innymi na: kotłach, bębnach basowych, talerzach perkusyjnych, obojach, trąbkach. W Gdyni wystąpi ze swoim promenadowym repertuarem.

Muzycy Tureckiej Orkiestry Wojskowej „Mehteran" o godz. 16.00 pojawią się na skwerze Kościuszki. Przejdą ul. Borchardta i Armii Krajowej, by zakończyć marsz na placu Grunwaldzkim. Tam o godz. 17.00 będzie można posłuchać ich koncertu.

Historia orkiestry

Historia tureckiej muzyki wojskowej sięga do czasów przed Chrystusem w Azji Środkowej. Napisy w starotureckim alfabecie z VIII wieku wspominają o dwóch instrumentach muzycznych: „kulpuge" (bęben) i „tukh" oznaczających orkiestrę, sztandar i duży bęben. To właśnie „tukh", w znaczeniu wojskowej orkiestry muzycznej, uważany jest za pierwszą wojskową orkiestrę muzyczną na świecie.

W 1289 r., zgodnie z tureckim zwyczajem, anatolijski sułtan Giyasettin Mesut II wysłał Osmanowi Bey, założycielowi Imperium Osmańskiego, orkiestrę złożoną z rogu, cymbałów, bębnów i sztandaru. Osman Bey zorganizował uroczystość przyjęcia tych darów od sułtana, podczas której stał i słuchał muzyki granej przez orkiestrę. Ta tradycja słuchania przez władców „nevbetu" (koncertu wojskowej orkiestry przed pałacem cesarskim lub namiotami) trwała aż do czasów panowania sułtana Mehmeda II (zdobywcy Konstantynopola w 1453 r.). Po tym czasie, zamiast nazw „nevbet", „tukh", „tablhane", zaczęto używać nazwy „mehter" na określenie osmańskiej wojskowej orkiestry muzycznej. Od tamtej pory orkiestra „mehter" (w Europie znana jako orkiestra janczarska) grała na polu bitwy oraz podczas różnych uroczystości państwowych.

Podczas panowania sułtana Mahmuda II (1808-1839) Imperium Osmańskie przeszło radykalną reformację i w jej wyniku historyczna orkiestra „mehteran" została zniesiona. Po dekadach zaniedbań podjęto ponowne wysiłki przywrócenia orkiestry. W 1952 r. w Muzeum Wojskowym ponownie założono historyczną orkiestrę Mehteran w ramach Sztabu Generalnego Tureckich Sił Zbrojnych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...