07.08.2013 14:31 0

Festiwal Sopot Fringe za nami

W ciągu 2 dni w Zatoce Sztuki oraz instytucjach zaprzyjaźnionych wystąpiło ponad 60 artystów. Widzowie mogli bezpłatnie uczestniczyć w koncertach, spektaklach, wystawach oraz warsztatach.

Festiwal uświetniły projekcje filmów krótkometrażowych, kiermasz rękodzieła oraz kontrowersyjny performance Karolin Kent- artystki, która wygrała sztokholmską edycję Fringe w zeszłym roku.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się koncerty, a sobotni wspaniały występ gdyńskiej grupy Pullover fantastycznie wpisał się w wieczorny klimat kurortu. Publiczność w ciągu 2 dni Festiwalu mogła poznać twórczość zespołów spoza Trójmiasta; na Festiwalu Zatoka Sztuki gościła zespół Besides z Oświęcimia oraz Lewinska Affair i Michała Rogalskiego z Warszawy. Nie zabrakło również występów docenionych już muzyków: Agaty Kurzyk- zeszłorocznej zwyciężczyni Sopot Fringe, która w nagrodę wystąpi w tym roku na Stoff Stockholm Fringe Fest oraz Marcina Steczkowskiego, który zaprezentował wyjątkowy projekt Homo Homini- niepokojące dźwięki, którym publiczność oddała się w pozycji leżącej w całkowitych ciemnościach.

Miłośników rysunku i malarstwa zachwyciły młode artystki- Magdalena Trojanowska oraz Magdalena Kanty, której wystawę będzie można podziwiać po raz drugi w Zatoce Sztuki za kilka miesięcy. Podczas Festiwalu nie zabrakło występów dwóch trójmiejskich grup teatralnych: Chórra z "Perfumerią Lady Makbet" oraz kabaretowego występu Grupy Improwizacji Teatralnych, który doprowadził publiczność do łez. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się "Ceremonia Herbaty" Kasi Ustowskiej, Dany Chmielewskiej i Anny Haracz- performance taneczny, który odbył się w sali restauracyjnej Zatoki Sztuki.

Zwycięzcą III edycji Sopot Fringe został Autone- Jan Kołodziej, który oczarował radę programową, w skład której wchodzili przedstawiciele Fundacji MCKA oraz bliźniaczego festiwalu Stoff Stockholm Fringe Fest. Autone wyróżnił się nowoczesną formą pracy oraz jej poetyckim charakterem, jego efemeryczna instalacja na brzegu Zatoki Gdańskiej wywołała zachwyt sopockiej publiczności. Już w przyszłym roku Jan Kołodziej będzie miał okazję zaprezentować własną twórczość w Sztokholmie podczas kolejnej odsłony Fringe.

W tym roku w ramach wymiany zwycięskich artystów, Sopot gościł Karolin Kent- kontrowersyjną performerkę poruszającą swoim występem tematykę ograniczeń kobiety wynikających z presji społeczeństwa.

Festiwale Fringe z założenia szukają czegoś innego niż komercyjna popkultura, ale także czegoś innego niż tak zwana „sztuka wysoka”, prezentowana na standardowej scenie kulturalnej. Bazują na otwartym i demokratycznym udziale, wykluczając przedwczesną ocenę i kwalifikację, które ograniczają wolny, artystyczny eksperyment. Dzięki tej misji festiwale nieustannie kreują powiew świeżości w sztuce i ożywiają scenę kulturalną danego rejonu.

Fringe to miejsce dla artystów nowej generacji, którzy ośmielają się odbiegać od popularnej normy, eksperymentować z przestrzenią i myślą, stawiać wyzwania publiczności, wplatać sztukę w życie codzienne, przekraczać granice rodzaju i formy. Dla publiczności jest to miejsce spotkania z „tu i teraz” oraz „jutra” sztuki. Fringe to metaforycznie pasja życia i tworzenia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...