02.08.2013 09:52 0

Afera z Albrechtem von Krockow w tle?

Nieżyjący od sześciu już lat Albrecht von Krockow utracił polskie obywatelstwo z mocy prawa. Taką informację potwierdził Wojewoda Pomorski.

Albrecht Otto Ernst von der Wickerau Graf von Krockow urodził się w 1913 roku w Krokowej. Uznawany jest za wybitnego działacza na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. W czasie II wojny światowej należał najpierw do SA a później do SS. To właśnie miało spowodować utratę polskiego obywatelstwa.

Albrecht von Krockow funkcję gospodarza majątku pełnił do końca II wojny światowej, czyli do tej samej w której zginęli jego trzej bracia. W marcu 1945 roku opuścił Polskę i zamieszkał w Föhren. W 1983 roku wrócił na chwilę do kraju by odwiedzić rodzinne strony i zobaczyć niszczejący wpływ czasu na ten dobytek. Zatrzymało go wówczas SB, a zastraszony szybko wrócił na teren dzisiejszych Niemiec. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia uzyskał od władz samorządowych prawo do wieczystego użytkowania dwóch niedużych apartamentów. Jego syn chciał wykupić zamek jednak bezskutecznie. Prowadzi on działalność gospodarczą w okolicach Pucka i w ten sposób przejmuje kontrolę nad utraconym majątkiem.

Utratę obywatelstwa przez współzałożyciela polsko-niemieckiej Fundacji Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa tłumaczy się następująco:

  • Utrata obywatelstwa polskiego następowała z mocy prawa przez przyjęcie urzędu publicznego lub wstąpienie do służby wojskowej w państwie obcym bez zgody właściwego Wojewody, w przypadkach zamiaru wstąpienia do służby wojskowej w państwie obcym, w porozumieniu z właściwym dowódcą okręgu korpusu - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Rodzina von Krockow odwoływała się od decyzji wydanych przez Wojewodę Pomorskiego.

  • Stwierdzić należy, iż Pan Albrecht von Krockow, który w dniu 23.07.1940 roku wstąpił do SS i przyjął obowiązki w tej organizacji wojskowej, z dniem 23.07.1940 roku, utracił z mocy prawa obywatelstwo polskie. Wojewoda Pomorski nie odbiera mu więc obywatelstwa polskiego, a jedynie stwierdza fakt jego utraty w roku 1940. Trwające przez lata postępowanie administracyjne wynika z faktu składania przez rodzinę von Krockow odwołań od kolejnych decyzji Wojewody Pomorskiego oraz skarg składanych w sądzie - czytamy dalej.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...