13.05.2013 13:05 0

Bieg i Marsz Europejski w Gdyni już za nami...

W międzynarodowej obsadzie, z wielkim hukiem niczym wystrzał z działa ORP „Błyskawicy", minęła kolejna edycja Biegu Europejskiego oraz Igrzysk Miast Bliźniaczych, w których uczestniczyła młodzież z Kaliningradu, Karlskrony, Kiel, Klajpedy, Liepaji oraz z Gdyni.

O godzinie 9:30 jako pierwsi na trasę wyruszyli Nordic Walkerzy, którzy do pokonania mieli trasę o długości 3,6km. Najlepszym wśród mężczyzn po raz kolejny okazał się Adrian Tofil z Gdyni, który wyprzedził Karola Waruszewskiego z Tczewa oraz Wacława Chmielowskiego z Gdańska. Wśród kobiet zwyciężyła mieszkanka Gdyni - Magdalena Rożyk przed Emilią Jastrzębską z Gniewina oraz Marią Kubiak z Rumi.

Po zakończeniu zmagań miłośników maszerowania z kijkami, nadszedł czas na rozpoczęcie rywalizacji w biegach młodzieżowych, w których rywalizowali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Wśród najmłodszych na pierwszym miejscu uplasowali się odpowiednio Monika Welskowska i Kewin Trzebiatowski, którzy reprezentowali klub KUKS „Remus" Kościerzyna. Wśród gimnazjalistów zwyciężyli Weronika Pustułka i Patryk Serkowski, również z kościerskiego „Remusa".

Ostatnią grupą szkolna rywalizującą w Biegu Europejskim stanowili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Tu najlepszym okazał się Adrian Henning z Kociewskiego Klubu Biegacza w Starogardzie Gdańskim a wśród dziewcząt zwyciężyła Justyna Tomińska z Gdyni. Wszyscy zwycięzcy otrzymali okazałe puchary oraz nagrody ufundowane przez sponsorów imprezy a każdy, kto ukończył bieg czy marsz na mecie został udekorowany pamiątkowym medalem.

Dodatkowym punktem ceremonii dekoracji było rozdanie trofeów sportowych dla uczestników 21 Igrzysk Miast Bliźniaczych, którzy rywalizowali od czwartku takich dyscyplinach, jak piłka koszykowa dziewcząt, piłka nożna chłopców, tenis stołowy i pływanie. Z 16 punktami na pierwszym miejscu uplasowała się reprezentacja Gdyni, 2 punkty mniej uzyskali sportowcy z Liepaji a na trzecim stopniu podium uplasowała się drużyna z Karlskrony. W ten oto sposób zakończył się pierwszy etap Biegu Europejskiego, którego zwieńczeniem był zaplanowany na godzinę 13:30 start do Biegu Głównego rozgrywany na atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki trasie o długości 10km. Na liście startowej zamkniętej w dniu 26 kwietnia widniało niespełna 3 800 nazwisk, więc zapowiadała się rekordowa frekwencja.

Punktualnie o godzinie 13:30 wystrzał z ORP „Błyskawica" dał znak dla zawodników i zawodniczek rywalizujących w Biegu Głównym. Trasa, wzorem Biegu Urodzinowego wiodła Skwerem Kościuszki, ul. Jerzego Waszyngtona, Św. Piotra, Bernarda Chrzanowskiego, ulicą Polską, Janka Wiśniewskiego, Jana z Kolna by z powrotem przy Dowództwie Marynarki Wojennej skręcić w Świętojańską a za Urzędem Miasta Gdyni skierować się w dół, ku Bulwarowi Nadmorskiemu, skąd pozostał jeden kilometr do mety.

Od samego początku ton biegowi nadała kilkuosobowa grupka, w której biegli Tomek Grycko, Bartek Mazerski, Radek Dudycz, Robert Sadowski, Damian Pieterczyk i Michał Smalec. Po około 6km od grupy oderwał się Grycko, Mazerski z Dudyczem i ostatecznie po samotnej ucieczce z czasem 30:36 zwyciężył Radosław Dudycz z KS Team Run Gdańsk. Jako drugi linie mety przeciął Tomek Grycko reprezentujący barwy UKS „Bliza" Władysławowo a na najniższym stopniu podium stanął Bartek Mazerski z LKS „Zantyr" Sztum. Wśród kobiet triumfowała Marta Krawczyńska z Malborka przed Martą Szenk z bydgoskiej „Zawiszy" i Kamilą Pobłocką z UKS „Ekonomik Maratończyk" Lębork.

Bieg ukończyło 3 184 zawodników, co stanowi kolejny rekord frekwencji w gdyńskich imprezach biegowych. Na każdego, kto ukończył zawody przygotowany był pamiątkowy medal, drugi z kolekcji wchodzącej w skład GPX Gdyni w Biegach Ulicznych 2013, którego ostatnie 2 elementy zdobyte w Nocnym Biegu Świętojańskim rozegranym 21 czerwca oraz w Biegu Niepodległości 11 listopada, stanowić będą całość medalowej układanki. Najlepsi zawodnicy w klasyfikacji generalnej oraz kategoriach wiekowych otrzymali nagrody puchary oraz nagrody finansowe a dla zwycięzcy sponsor zawodów firma Zdunek Rnault udostępniła do testów na okres miesiąca czasu samochód Renault Clio.

Zapraszamy wszystkich na kolejne biegi z cyklu Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych 2013, czyli na 21 czerwca (piątek) Nocny Bieg Świętojański, który odbędzie się o godzinie 23:59 oraz na Bieg Niepodległości zaplanowany tradycyjnie na 11 listopada.