22.09.2010 08:29 0

Muzeum Gdynia... w Holandii

fot. Marta Zelewska

W „Muzeum Gdynia” w holenderskim Axel powstała stała wystawa o mieście Gdynia, prezentująca jego różne aspekty. Muzeum poświęcone jest wydarzeniom z okresu II wojny światowej, zatem uroczysta inauguracja ekspozycji była częścią obchodów 66. rocznicy wyzwolenia Axel. We wrześniu 1944 r. miasto oswobodzili żołnierze polskiej 1. Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka.

„Muzeum Gdynia” powstało z inicjatywy miejscowych pasjonatów – rodziny Maas. Zbiory pochodzą z pobojowisk wojennych i są sukcesywnie uzupełniane i wzbogacane przez właścicieli. Obecnie już trzecie pokolenie zajmuje się udostępnianiem dla publiczności zebranych eksponatów.

Muzeum to nie jedyny gdyński akcent w holenderskim mieście. W Axel znajduje się również most o nazwie „Gdynia”, który zastąpił prowizorycznego poprzednika zbudowanego przez polskich saperów w okresie II wojny światowej. Choć obiekt miał tymczasowy charakter,
to spełnił bardzo ważną funkcję. Umożliwił przejazd czołgów, które zapewniły wsparcie w walkach. Na pamiątkę tamtych wydarzeń nowemu mostowi nadano właśnie nazwę „Gdynia”.

W holenderskim mieście znajduje się też Polski Krzyż upamiętniający polskich żołnierzy z 10. pułku dragonów wchodzącego w skład 10. Brygady Kawalerii Pancernej z 1. Dywizji Pancernej generała Maczka, którzy zginęli podczas walk o Axel we wrześniu 1944 r. Podczas corocznych uroczystości ku ich czci pod krzyżem składane są kwiaty.

Eksponaty muzeum można obejrzeć na stronie internetowej:

www.oorlogsmusea.nl/artikel/1446/Gdynia-Museum-Axel.htm .


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24