11.02.2013 10:39 0

Zaślubiny Polski z Morzem uczczone

W niedzielę, 10 lutego, minęły 93 lata od dnia kiedy generał Józef Haller wrzucił do morza platynowy pierścień, zaślubiając tym samym Polskę z Bałtykiem.

W rocznicę tego wydarzenia, w Pucku odbyły się uroczystości upamiętniające powrót odrodzonej Rzeczpospolitej nad morze. W uroczystościach, z honorową asystą Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW, wziął udział dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea. Z pokładu śmigłowca MW na wody Zatoki Puckiej zrzucony został wieniec.

Dawniej generał Józef Haller nadał uroczystościom zaślubin Polski z morzem w Pucku charakter nadzwyczaj podniosły i szczególny. W pierwotnych planach uroczystości zaślubiny nie były przewidziane. Jednakże w Gdańsku, gdzie Haller zatrzymał się w czasie swojej podróży do Pucka, starosta dr Józef Wybicki podarował generałowi dwa platynowe pierścienie – dar gdańskiej Polonii. Jeden z nich Generał wrzucił w ceremonialnym akcie zaślubin do morza. Następnie podpisał pamiątkowy dokument – dyplom aktu zaślubin, którego autorem był oficer Marynarki Wojennej – Henryk Uziembło.

W uroczystym orszaku, na czele z rybakami kaszubskimi, niosącymi chorągwie kościelne, generał Haller wraz z wyższymi oficerami i generałami ruszył na koniu ku Zatoce Puckiej. Po uroczystych przemówieniach, przy dźwiękach hymnu narodowego i salw armatnich, chorążowie pocztów sztandarowych zanurzyli sztandary w wodzie morskiej na znak zaślubin. Po mszy polowej, generał wrzucił do wody jeden pierścień, a drugi pozostawiając na swoim palcu. Symbolicznym stwierdzeniem generała: "Zaślubiam cię na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania" dokonał się akt zaślubin, powracający ostatecznie i na trwałe Polskę morzu i morze Polsce. Do ważnych osobistości uczestniczących w uroczystościach należeli: minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, reprezentant naczelnika państwa i wicepremier Wincenty Witos oraz wiceadmirał Kazimierz Porębski.

  • Tradycja i historia jest nauczycielką życia i w związku z tym myśląc o przyszłości musimy przypominać naszą wcale nie tak odległą przeszłość. Dla regionu, dla Pucka, dla ziemi puckiej, dla Polski to jest wyjątkowy dzień, a to miejsce jest wyjątkowe, stąd obecność wszystkich taka liczna. Morze jest ważne nie tylko dla tego regionu, ale i dla Polski. Jesteśmy dumni z tego, że mamy dostęp do Bałtyku i wykorzystujemy go najlepiej jak potrafimy i turystycznie i rybołówstwo i gospodarka morska i porty i stocznie. To ogromny impuls rozwoju Pomorza i Polski - mówi Ryszard Stachurski, Wojewoda Pomorski.

Puck dzięki tym wydarzeniom przeszedł do historii. Był wówczas pierwszym morskim polskim portem wojennym. Przez długi czas mieściła się tutaj również siedziba Dowództwa Marynarki Wojennej oraz stacjonowała jedyna jednostka lotnictwa morskiego II RP - Morski Dywizjon Lotniczy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...