30.01.2013 13:05 0

W Gdyni o podniebnej podróży Centralną Koleją Transandyjską

Machu Picchu fot. Martin St-Amant

W najbliższy czwartek, 31 stycznia br. Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na podniebną podróż Centralną Koleją Transandyjską, w którą zabierze widzów dwójka młodych globtroterów-filmowców. Początek o godz. 18.00 w Cafe Cyganeria w Gdyni przy ul. 3 maja 27.

Odbędzie się tam pokaz dokumentu „Transandino", przybliżającego trasę peruwiańskiej Kolei Transandyjskiej i inżynierski geniusz jej twórcy - Ernesta Malinowskiego. Pokaz poprzedzi prelekcja na temat polskiego emigranta i jego roli w rozwoju Peru, technologiach zastosowanych przez budowniczego oraz historii Centralnej Kolei Transandyjskiej. Twórcy projektu, Kamil Kaczmarek i Kasper Piasecki, opowiedzą także o kulisach podróży i zaprezentują zdjęcia z wyprawy do Ameryki Południowej.

Młodzi filmowcy w ramach projektu „Transandino" odwiedzili w 2010 roku m.in. Limę, Cuzco, Machu Picchu, Jezioro Titicaca, Arequipe i zabytki archeologiczne północnego Peru. Odbyli trekking w Cordillera Central, Pariacaca i Huaytapallana, a także w Centralnej Dżungli Peruwiańskiej. Wspinali się w Cordillera Blanca. Przemierzyli kilka tysięcy kilometrów i spędzili łącznie ponad 250 godzin w peruwiańskich autobusach i pociągach, w tym kilkakrotnie przebyli koleją trasę Lima - La Oroya - Huancayo.

Film „Transandino" jest studium trasy Centralnej Kolei Transandyjskiej i otaczającego ją majestatycznego krajobrazu. Impresyjny dokument zabiera widza w podróż w niedostępne przestrzenie Andów - ujęcia powstawały ze szczytów górskich, z okien pociągu jak i okien samochodu, którym twórcy filmu ścigali kolej. Centralna Kolej Transandyjska wybudowana została w latach 1870-1908. Jej projektantem i budowniczym był Polak, Ernest Malinowski. Konstrukcja uważana jest za arcydzieło inżynierii XIX wieku.

Dokumentacją podróży jest blog www.transandino.info. W 2011 roku strona ta została nominowana do organizowanej przez National Geographic Polska nagrody Travelery, w kategorii „blog roku 2010″.

Spotkanie odbywa się w ramach miesięcznego cyklu Stacja Emigracja organizowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...