28.12.2014 15:04 0

Pies na Sylwestra nie idzie

Sylwestrowa zabawa zdecydowanie do cichych nie należy. Ten wieczór jest wyjątkowo trudny dla czworonogów. Większość z nich boi się wystrzałów petard, których tego dnia pod dostatkiem.

Za dwa dni huczna impreza sylwestrowa. O północy z lampką szampana w ręku podziwiać będziemy pokaz fajerwerki i składać sobie życzenia. A nasz pupil wtedy chować się będzie w najdalszy kąt, by tylko przetrwać te okropne dla niego momenty. Ze wszystkich zwierząt domowych, sylwestra najgorzej znoszą psy. Dźwięki wystrzałów docierają do nich z dużo większą mocą niż do ludzi. Każdy pies reaguje inaczej - skomleniem, szczekaniem, drżeniem lub piszczeniem.

  • Max wariował, był agresywny i niszczył wszystko dookoła. Babcia zamykała go w pomieszczeniu gospodarczym, by nikomu, ani sobie nie zrobił krzywdy – wspomina Anna z Choczewa.

Najbardziej odporne na te odgłosy są koty. Niemniej każdego pupila trzeba otoczyć opieką. Najbardziej wrażliwym, po konsultacji z weterynarzem można podać środki uspokajające. Skutki sylwestrowego świętowania mogą być odczuwalne nawet przed kilka kolejnych dni. Zwłaszcza, że imprezy często nie kończą się 1 stycznia.

  • Jeśli pies reaguje bardzo dramatycznie, chowa się w szafie, dygocze, wtedy można mu podać odpowiedni medykament. Dobierany jest on przez weterynarza, ściśle pod względem wagi i wieku pupila, aby mu nie zaszkodził. W taki wieczór pies nie powinien zostać sam. Nietypowa reakcja na otrzymany środek może być tragiczna w skutkach. Profilaktycznie przed Sylwestrem przestraszonym psom i kotom zaleca się podanie naturalnego syropu, który lekko wycisza – wyjaśnia lek. wet. Beata Krakowska z Przychodni Weterynaryjnej „Futrzak” w Wejherowie.

Największym błędem jest zabranie psa na pokaz fajerwerków. Przerażone zwierzę, bombardowane dużo ilością dźwięków i świateł przeżywać będzie katusze. Trzymany na smyczy w ferworze ucieczki może się poddusić. Tej nocy psiaka najlepiej czuje się w cichym pomieszczeniu, w którym nie ma okien. Warto także włączyć mu muzykę, wówczas huk z zewnątrz nie będzie tak uciążliwy. W załączniku apel Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals o zapewnienie zwierzętom bezpiecznych warunków podczas powitania Nowego Roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...