02.05.2024 07:53 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Dywany - krótki przewodnik

Materiał Partnera

Dywany - są obecne niemal w każdym domu. Większe lub mniejsze, naturalne lub syntetyczne, ozdobne lub pełniące funkcję praktyczną - rodzajów dywanów jest mnóstwo, a każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami. Zróbmy przegląd najpopularniejszych z nich.

Podział dywanów ze względu na materiał

Jednym z głównych i najważniejszych podziałów dywanów jest klasyfikacja ich ze względu na skład. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżniamy dywany naturalne i syntetyczne. Do najpopularniejszych dywanów naturalnych materiałów zaliczyć można:

Dywany wełniane

Na rynku bez problemu dostać można dywany wełniane z pokrycia różnych gatunków zwierząt, ale zdecydowanie największą popularnością cieszą się te z owiec, szczególnie z wełny z pierwszego strzyżenia. Wśród zalet dywanów wełnianych wymienia się przede wszystkim to, że są miękki, grube i przytulne. Nie odkształcają się, posiadają dobre właściwości wyciszające, są antyelektrostatyczne oraz trwałe. Dostępne są w różnych stylach i rozmaitych splotach, długościach i gęstościach włosia. Niestety, mają też swoje minusy - pochłaniają i gromadzą kurz, przez co mogą potęgować alergie u chorych osób. Dość łatwo ulegają zabrudzeniu i nie są proste w czyszczeniu. Położone w nasłonecznionych pomieszczeniach, mogą blaknąć. Do minusów trzeba zaliczyć także dość wysoką cenę takich dywanów.

Dywany bawełniane

Do największych zalet dywanów bawełnianych zaliczyć należy to, że występują w wielu barwach i odcieniach. Są cieńsze niż dywany wełniane, dlatego można je prać w pralce. Nie elektryzują się, nie powodują uczuleń oraz nie wchłaniają zapachów. Ich zaletą jest także to, że są dość tanie. Niestety są mniej trwałe od wełnianych i mogą się mechacić.

Dywany z jedwabiu

Dywany z jedwabiu, podobnie jak odzież wykonana z tego materiału, uznawane są za eleganckie i szlachetne. Ich dużą zaletą jest dobra izolacja podłogi oraz odporność na zabrudzenia i blaknięcie. Do minusów zaliczyć można wysoką cenę i to, że nie są odporne na zagnieżdżanie się w nich grzybów i insektów.

Dywany z sizal

Dywany z sizal posiadają mnóstwo różnych zalet - są antyalergiczne, stanowią naturalny regulator wilgotności powietrza, są antystatyczne, bardzo wytrzymałe - przede wszystkim nie odkształcają się. Są również łatwe w utrzymaniu w czystości i dość proste w czyszczeniu. Żeby jednak nie było tak idealnie, niestety, są płaskie, bez runa, przez co nie są miłe i przyjemne w dotyku, a szorstkie i mało przytulne.

Dywany z juty

Dywany z juty stanowią zazwyczaj oryginalne, ręczne plecione ozdobne dekoracje. Są trwałe, odporne na zabrudzenia i przyjazne dla alergików. Podobnie jednak jak dywany z sizal, są szorstkie i mają swój charakterystyczny, surowy wygląd, który z pewnością nie będzie pasował każdemu.

Dywany ze skóry

Najczęściej spotykane dywany skórzane w domach są stworzone ze skóry cielęcej, bydlęcej, koziej lub baraniej. Jednakże, spotkać można również dywany ze skór ze zwierząt egzotycznych, np. lamparta. Ten rodzaj dywanów ma dobre właściwości izolacyjne, jest przyjemny w dotyku i bez wątpienia unikalny. Z minusów trzeba zaznaczyć trudną dostępność, wysoką ceną oraz fakt, iż dla niektórych ludzi mogą być wątpliwe pod względem etycznym.

Najczęściej spotykane dywany

Najczęściej spotykane dywany z tworzyw sztucznych to zaś:

Dywany wiskozowe

Powstałe z włókien uzyskiwanych przy obróbce celulozy. Są lekkie, delikatne i przyjemne w dotyku. Niestety są też podatne na wycieranie i niektóre z nich przez swój połysk mogą sprawiać wrażenie mokrych

Dywany z włókien polipropylenowych

Często mają imitować dywany z wełny. Są odporne na zniszczenia, grube i wytrzymałe. Nie są palne. Ich minusem jest szorstkość.

Dywany z włókien poliamidowych

Podobnie jak dywany z włókien polipropylenowych są wytrzymałe, niedrogie i dostępne w różnych kolorach, jednak mają skłonność do elektryzowania się, ich kolory z czasem mogą blaknąć

Dywany akrylowe

Są gęste, przyjemne w dotyku i stanowią dobrą izolację termiczną. Nie blakną i nie elektryzują się. Nie nadają się przy stosowaniu ogrzewania podłogowego.

Dywany poliestrowe

Są miękkie i przyjemne w dotyku. Długo zachowują doskonały wygląd, a kolory nie blakną. Wyglądają naturalnie. Posiadają sporą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz ugniatanie. Są dość tanie. Minusem jest nieco sztuczny połysk włosia w niektórych z nich.

Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej: https://klawepranie.pl/porady/jakie-sa-rodzaje-dywanow/


Czytaj również: