17.04.2024 10:51 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Ulgi podatkowe – co warto o nich wiedzieć?

Materiał Partnera

Ulgi podatkowe i pozostałe odliczenia są świetnym sposobem na obniżenie podatku. Podatnicy stosujący przewidziane prawem preferencje podatkowe mogą sporo zaoszczędzić. Ulgi podatkowe obejmują m.in. odliczenia, zwolnienia, obniżki lub zmniejszenia, dzięki którym dochodzi do obniżenia podstawy opodatkowania i wysokości podatku. W tekście skupiamy się na trzech ulgach, które powinny zainteresować ambitnych przedsiębiorców: ulga badawczo–rozwojowa, ulga na prototyp i ulga na robotyzację. Czytaj dalej!

  1. Ulgi podatkowe – podstawowe informacje
  2. Ulga badawczo–rozwojowa – co można dzięki niej odliczyć?
  3. Ulga na prototyp – pomoc w testowaniu nowych rozwiązań
  4. Ulga na robotyzację – korzyść dla stawiających na nowoczesne rozwiązania

Ulga podatkowa to pomocne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców.

Ulgi podatkowe – podstawowe informacje

Poszczególne kraje chcą jak najbardziej zachęcić ambitnych przedsiębiorców do inwestowania. Trudno obecnie znaleźć kraj w Europie, który nie korzysta z mechanizmu zachęt podatkowych. Chcąc wesprzeć swoje rodzime przedsiębiorstwa i zachęcić zagraniczne podmioty do inwestowania, rządy oferują różne mechanizmy finansowania i wsparcia.

Przykładem są zachęty podatkowe w celu promowania działalności badawczo-rozwojowej, pobudzania twórczości i innowacyjności w przedsiębiorstwach. Przysługują się one większym wzrostem gospodarczym. Preferencje podatkowe nie powodują bezpośrednich wydatków budżetowych. Każde z państw ma własny system podatkowy, dlatego zachęty podatkowe także będą się od siebie różnić, zależnie od interpretacji podatkowych i przepisów prawnych.

Materiał Partnera

Ulga badawczo–rozwojowa – co można dzięki niej odliczyć?

Ulga badawczo-rozwojowa (sprawdź tutaj: https://edoradca.pl/ulga-badawczo-rozwojowa/) umożliwia dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania poniesionych kosztów prowadzonych prac rozwojowych w wysokości 100%. Podmioty mające status centrum badawczego mogą odliczać 200% wszystkich kosztów kwalifikowanych. Ulga jest dostępna dla każdego przedsiębiorcy, bez względu na branżę, w której działa i wielkości danego podmiotu. Koszty kwalifikowane są opisane w zamkniętym katalogu. Są to:

  • nabycie surowców oraz materiałów;

  • wynagrodzenia oraz składki pracowników (w części opłacanej przez pracodawcę);
  • koszty odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej;
  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych;
  • koszty uzyskania i utrzymania patentów, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego;
  • ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne od jednostek naukowych.

Materiał Partnera

W ramach ulgi na badania i rozwój możemy odliczyć między innymi składki ZUS pracowników, nakłady na wynagrodzenia oraz część poniesionych wydatków, np. na zakup surowców/materiałów do badań/prac rozwojowych albo używanie sprzętu. Załącznik niezbędny do rozliczenia ulgi, to PIT-BR właściwy dla PIT-36 i PIT-36L. 

Ulga na prototyp – pomoc w testowaniu nowych rozwiązań

Dzięki uldze na prototyp (sprawdź tutaj: https://edoradca.pl/ulga-na-prototyp/) firmy zyskują możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania dodatkowych 30% wydatków poniesionych na produkcję próbną. Kupno urządzeń lub modernizacja parku maszynowego jest książkowym przykładem inwestycyjnych działań statystycznego polskiego przedsiębiorstwa. Ciężko sobie wyobrazić firmy myślące o ekspansji i rozwoju, które nie realizowałaby tego typu działań. Czy kupno urządzeń albo parku maszyn było związane z planowaną produkcją nowego produktu? Jeśli tak – to znakomicie dla firmy, która może liczyć na wymierną korzyść. Przechodząc przez cykl tworzenia nowego produktu, rzeczą naturalną jest przechodzenie przez proces wykonania partii próbnej. W perspektywie firm produkcyjnych opisywana ulga świetnie się sprawdza się jako mechanizm rozliczania kupna nowych urządzeń.  

Materiał Partnera

Nowy produkt – od momentu prac koncepcyjnych, poprzez tworzenie prototypu, oraz produkcji próbnej, aż po produkcję seryjną oraz dystrybucję – przechodzi przez procesy, które mają jasno wytyczone granice. Te granice wyznaczają możliwości zastosowania poszczególnych rodzajów ulg podatkowych.

Ulga na robotyzację – korzyść dla stawiających na nowoczesne rozwiązania

Ulga na robotyzację (sprawdź tutaj: https://edoradca.pl/ulga-na-robotyzacje/) jest skierowana do firm chcących usprawniać produkcję poprzez użycie przemysłowych robotów. Odliczenie ma zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację w latach 2022–2026. Dzięki uldze można odliczyć od podstawy opodatkowania dodatkowych 50% kosztów.

Kto może skorzystać z takiej ulgi? Mały, średni i duży przedsiębiorca, który planuje inwestycje w zautomatyzowanie etapów produkcyjnych. W ramach tej ulgi nie podlegają jednak odliczeniu koszty związane z działalnością górniczą polegającą na wydobywaniu lub magazynowaniu paliw kopalnych oraz działalnością polegającą na przeróbce, dystrybucji lub spalaniu paliw kopalnych, z wyjątkiem projektów w zakresie wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła oraz związanej z tym infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej, wykorzystujących gaz ziemny, a także składowisk odpadów, spalarni odpadów lub instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. 

 
Roboty przemysłowe są urządzeniami stacjonarnymi lub mobilnymi, automatycznie sterowanymi. Wyróżniają się programowalnością, wielozadaniowością, co najmniej trzema stopniami swobody i możliwościami manipulacyjnymi albo lokomocyjnymi. 

Materiał Partnera

Celem ulgi na robotyzację jest zachęcanie polskich przedsiębiorców do używania nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych. Maksymalizują one efektywność wykonywanych działań, skracają czas produkcji i eliminują wiele błędów wynikających z pracy wykonywanej przez ludzi. Robotyzacja pozwala zwiększać konkurencyjność firm z Polski zarówno na krajowym, jak i zagranicznym rynku. 

Materiał Partnera

 

Unowocześnione struktury produkcyjne, ciągły rozwój i inwestowanie w najnowsze rozwiązania technologiczne i techniczne są niezbędne do utrzymania albo podniesienia pozycji rynkowej firm. Unowocześnianie to forma samodoskonalenia firmy, która ma dzięki niej szanse na większe zyski i bycie bardziej konkurencyjną na rynku. Ulga na robotyzację to rozwiązanie dedykowane dla firm produkcyjnych. 


Czytaj również: