23.03.2024 11:00 31 TS

Powstała mapa schronów. Sprawdźcie, gdzie znajdują się te obiekty na Pomorzu

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Państwowa Straż Pożarna opublikowała mapę z miejscami schronienia, nie tylko na wypadek wojny. Na terenie Polski są trzy rodzaje schronów: profesjonalne, doraźne i miejsca ukrycia. Ogółem takich obiektów w naszym kraju jest 9 tysięcy.

W 2023 roku przeprowadzono inwentaryzację, która miała wskazać schrony, które w razie potrzeby są gotowe do użycia.

Celem inwentaryzacji było rozpoznawanie zagrożeń, w tym szczególności identyfikacji obiektów osłonowych (miejsc doraźnego schronienia zwanych 'MDS') możliwych do wykorzystania w ramach ochrony ludności podczas krótkotrwałych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Inwentaryzowano również budowle ochronne oraz schrony cywilne wyartykułowane w Konwencji Genewskiej - czytamy na stronie aplikacji.

Aby sprawdzić, gdzie znajdują się schrony w aplikacji należy:

  • kliknąć pole wyszukiwania i wpisać adres lub wybrać opcję 'Użyj bieżącej lokalizacji'

  • kliknąć w dowolnym miejscu na mapie

W aplikacji budynki ochronne oznaczone są różnymi kolorami. I tak: MDS – miejsca doraźnego schronienia (kolor zielony), U – ukrycie (kolor niebieski), S – schron (kolor czerwony), M – obiekt przeznaczony dla mieszkańców oraz Z – miejsce, z którego mogą korzystać zakłady pracy.

Aplikacja z mapą schronów znajduje się na oficjalnej stronie GIS Państwowej Straży Pożarnej - kliknij TUTAJ

Na przykład w Wejherowie i w obrębie 10 km od centrum - według danych PSP - jest ponad pół tysiąca obiektów ochronnych. Nie ma typowego schronu, ale są tzw. MDS, takie jak piwnice, garaże podziemne, tunele, centra handlowe i inne obiekty, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i nie są odpowiednikiem schronów lub miejsc ukrycia.

Z kolei w Rumi jest schron, ale wymaga on odnowienia. Znajduje się na prywatnej nieruchomości przy ul. Sobieskiego 42 (okolice fabryki Remontowa LNG Systems). Może w nim przebywać do 60 osób. I jak wyjaśniał w maju 2022 roku zastępca burmistrza Ariel Sinicki w odpowiedzi na interpelację radnego miasta Rumi Piotra Bartelke "stan techniczny schronu klasyfikowany jest jako do odnowienia".

Schrony bez pozwolenia na budowę

Wkrótce w katalogu inwestycji budowlanych, nie wymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, a jedynie zgłoszenia, znajdą się przydomowe schrony. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została nowela prawa budowlanego, skupiająca się głównie na uproszczeniu i przyspieszeniu procesu budowy przydomowych schronów oraz ukryć doraźnych o powierzchni użytkowej do 35 m2. Wnioskodawcą wprowadzenia zmian jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...