12.02.2024 16:00 0 TS

Biegacze uczcili 98. urodziny Gdyni. Z 10 km zmierzyło się niespełna 2 tys. miłośników biegania

Bieg Urodzinowy Gdyni z Decathlon fot. Agnieszka Modelska/Agata Górska

Z okazji 98. rocznicy nadania prawa miejskich Gdyni odbył się bieg urodzinowy. Zawody zgromadziły zarówno doświadczonych uczestników, jak i amatorów pragnących aktywnie uczcić urodziny miasta. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Niespełna 2 tys. zawodniczek i zawodników z całej Polski, ruszyło na 10 km trasę Biegu Głównego, która tydzień wcześniej otrzymała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Start nastąpił z ulicy Olimpijskiej, gdzie biegacze pełni energii i determinacji zgromadzili się by zmierzyć się z dystansem. Z obiektów Gdyńskiego Centrum Sportu uczestnicy imprezy skierowali swoje kroki na Aleję Zwycięstwa, ulicę Świętojańską, Bulwar Nadmorski i Aleję marszałka Józefa Piłsudskiego, by finiszować przed stadionie miejskim. Na trasie nie brakowało licznych punktów dopingowania, gdzie tłumnie zgromadzeni kibice, swoim głośnym dopingiem dodawali skrzydeł biegaczom.

Na półmetku, znajdującym się nieopodal pomnika gdyńskich rybek na Bulwarze Nadmorskim, jako pierwszy z czasem 14 minut oraz 33 sekund zameldował się Andrzej Rogiewicz i to on, po samotnym biegu, został zwycięzcą zawodów. Kocówy rezultat to 29 minut i 42 sekund.

Biegło mi się bardzo dobrze, jak na dzisiejsze warunki. Już na drugim kilometrze nie słyszałem dźwięku stóp kolejnego zawodnika, więc była to tak zwana „solówka”. Pierwsze 5 km bardzo szybkie, lekko pod wiatr. W drugiej połowie trasy po bulwarze i 500-metrowym podbiegu nieco wybiłem się z rytmu i nie udało mi się utrzymać zakładanego tempa. Gdyni na urodziny życzę rozwoju, przede wszystkim dalszego rozwoju – komentuje Rogiewicz.

Drugie miejsce zajął Mateusz Niemczyk, a na trzecim miejscu finiszował Aleksander Dragan. Przypomnijmy, że Rogiewicz triumfował również w ubiegłorocznym Nocnym Biegu Świętojańskim.

Wśród kobiet od samego początku do zwycięstwa typowano Martę Łagownik – topową polską triathlonistkę, która dwukrotnie zwyciężała w Gdyńskim Biegu Niepodległości, Sabinę Jarząbek – mistrzynię Polski na 10 km z ubiegłego roku oraz Beatę Niemyjską. Ostatecznie po 33 minutach i 51 sekundach zwyciężyła Jarząbek i to ona stanęła na najwyższym stopniu podium Biegu Urodzinowego Gdyni z Decathlon. Kolejne miejsca zajęły Łagownik i Niemyjska.

Było ciężko, tempo było bardzo szybkie. Na początku druga zawodniczka mocno naciskała, więc moje plany na spokojny początek legły w gruzach. Ogólnie jestem zadowolona ze startu, na początek sezonu był to super bieg – komentuje najlepsza kobieta na trasie Sabina Jarząbek. – Urodzinowe życzenia to życzenia dla mnie – abym częściej tu przyjeżdżała. Mam nadzieję, że po biegu zdążę jeszcze przejść się nad morze. Pokonałam kawał drogi, aby tu dotrzeć, bo przyjechałam z Kielc. Znajdujemy się w pięknym centrum sportu i wszystko tutaj zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Miastu zaś życzę dalszego rozwoju i mam nadzieję, że będę przyjeżdżać tu w kolejnych edycjach biegu – dodaje.

Biegi odbyły się w niedzielę, 11 lutego 2024 roku. Oprócz Biegu Głównego wystartował też Bieg 1926, którego długość nawiązywała do roku, w którym Gdynia uzyskała prawa miejskie.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.