30.10.2023 11:22 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Żeglowanie zimą – czy to możliwe? Jak się przygotować?

Materiał Partnera

Marzy Ci się przygoda żeglarska zimową porą? Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy taką wyprawę trudno jest zorganizować. W naszym tekście rozwiewamy wątpliwości – przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze zasady zimowych rejsów!

Od czego zacząć przygotowania do zimowego żeglowania?

Zimowa sceneria i wymagające warunki sprawiają, że zimowe żeglowanie wydaje się być przygodą dla nielicznych. Rzeczywiście, bezpieczne rejsy o tej porze roku wymagają dobrego przygotowania od załogi. Dobra kondycja, doskonała znajomość łodzi i umiejętność obsługi sprzętu w różnych okolicznościach to podstawowe warunki, jakie musi spełnić cała ekipa. Przydaje się też odporność fizyczna i psychiczna. Doświadczenie załogi przekłada się na bezpieczeństwo całej wyprawy.

Stan mechaniczny jachtu i wyposażenie

Dobre przygotowanie jachtu do zimowego żeglowania to kolejny etap. Należy sprawdzić, czy aktualny stan łodzi pozostaje bez zarzutów. Zanim wyruszysz, sprawdź, czy wszystkie instalacje działają poprawnie i czy sprzęt znajdujący się na łodzi jest sprawny. Zwróć też uwagę na to, czy wyposażenie jest kompletne. Przyjrzyj się linom, łańcuchom i kotwicom. Jeśli są na nich ślady uszkodzeń, zadbaj o naprawę lub wymianę na nowe elementy.

Niezbędne wyposażenie jachtu na zimowy rejs obejmuje:

  1. sprawną instalację elektryczną, akumulatory, ładowarki, transformatory,

  2. środki asekuracyjne – kamizelki asekuracyjne, lajflina i przypinane do niej pasy asekuracyjne,

  3. wyposażenie ratunkowe – koła i kamizelki ratunkowe dla każdego członka załogi,

  4. sprzęt sygnalizacyjny świetlny i dźwiękowy.

Sprawność techniczna i kompletność instalacji znajdujących się na łodzi to warunek, jaki musi spełniać jacht przed wyruszeniem w rejs. W razie potrzeby uzupełnij sprzęt, robiąc zakupy w sprawdzonym sklepie dla żeglarzy.

Dobre planowanie, organizacja i niezawodna nawigacja

Zimowy rejs musi być perfekcyjnie zaplanowany. Aby móc bezpiecznie płynąć łodzią, długość i przebieg trasy muszą być dopasowane do umiejętności i doświadczenia załogi oraz do spodziewanego przebiegu pogody. Warunki atmosferyczne należy na bieżąco monitorować przy pomocy stacji pogodowej. Jeśli to konieczne, warto korygować zaplanowaną trasę adekwatnie do warunków. W trakcie rejsu trzeba usuwać śnieg i lód z pokładu, by ograniczyć ryzyko niebezpiecznych poślizgnięć i upadków.

Należy pamiętać o tym, że zimą pogoda może gwałtownie się zmieniać, dlatego zawsze trzeba mieć tzw. plan awaryjny. Na łodzi musi znajdować się dobry sprzęt do nawigacji i łączności z innymi jednostkami.

Jak ubrać się na zimowy rejs?

Odpowiednie stroje dla załogi podczas zimowego żeglowania są nie mniej ważne niż planowanie trasy, monitorowanie pogody i doświadczenie załogi. Z uwagi na połączenie niskiej temperatury, wiatru i dużej wilgotności, ubiór uczestników rejsu musi zapewniać komfort termiczny oraz ochronę przed wiatrem i wilgocią.

Tkaniny syntetyczne są w tym przypadku lepszym wyborem niż materiały naturalne takie jak bawełna, która wchłania wodę. Dlatego zestaw ubrań na zimowe żeglowanie powinien zawierać ciepłą bieliznę termoaktywną (najlepiej z wełny merino lub Tencelu). Włókna te zapewniają dobrą izolację od chłodu i nie dopuszczają do przegrzania. Skutecznie odprowadzają wilgoć na zewnątrz i szybko wysychają, gdy zostaną zmoczone. Ciepłe, szybkoschnące skarpety korzystnie wpłyną na komfort stóp.

Do tego przyda się gruba bluza polarowa z wysokim kołnierzem oraz ciepła czapka. Zapewnią ciepło i izolację od zimna. Na to należy zakładać sztormiak z kapturem. Ciepłe termoaktywne getry, spodnie wodoodporne zewnętrzne (np. wysokie spodnie na szelkach) i wodoodporne buty o dobrej przyczepności to także niezbędne elementy stroju. Zapewnią ciepło, ochronę przed wilgocią oraz bezpieczeństwo.

Żeglowanie zimą może być prawdziwą przygodą. Jeśli masz już za sobą doświadczenia zebrane podczas pływania łodzią w różnych warunkach, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować czegoś nowego! Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu łodzi, o sprzęcie zimowym i wyposażeniu dla załogi. Gdy zagwarantujesz komfort i bezpieczeństwo na jachcie, będziesz w stanie żeglować o dowolnej porze roku.

Partner artykułu: sklep żeglarski Maristo.pl


Czytaj również: