14.09.2023 10:00 4 Tomasz Smuga/OMGGS

Mieszkańcy mogą bezpłatnie skorzystać z systemu MEVO 2.0

fot. OMGGS

Rusza kolejny etap wdrażania Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo 2.0 dla mieszkańców 16 gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Do dyspozycji zarejestrowanych użytkowników będzie nieodpłatna subskrypcja abonamentu.

Zewnętrzny rozruch systemu Mevo 2.0. rozpoczął się 13 września. To czas, w którym użytkownicy będą mieli możliwość rejestracji w systemie i sprawdzenia komfortu użytkowania rowerów. Na ulice gmin biorących udział w projekcie łącznie wyruszy - zgodnie z zapisami umowy - 1600 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym i 500 jednośladów klasycznych. Łącznie 2100, czyli połowa docelowej floty:

  • w  Gdańsku do dyspozycji mieszkańców będzie 869 rowerów elektrycznych i 271 tradycyjnych;

  • w Gdyni odpowiednio - 444 i 139;

  • w Sopocie - 66 i 21;

  • w Tczewie, Rumi oraz Pruszczu Gdańskim dostępne będzie odpowiednio 48, 31 i 36 “elektryków” oraz 16, 10 i 11 rowerów tradycyjnych. W Redzie będzie jeździło 15 “elektryków” i 5 “klasyków”;

  • w Kartuzach i Pucku rozkład rowerów to 23 i 9 oraz 8 i 2;

  • we Władysławowie, Sierakowicach oraz Żukowie rozkład rowerów to odpowiednio - 17, 6 i 8 jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym oraz 5, 2 i 3 “klasyków”;

  • w Somoninie i Stężycy dostępne będą po 4 “Segwaye” oraz po 1 rowerze tradycyjnym;

  • do dyspozycji mieszkańców Kosakowa będzie 12 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym i 3 rowery klasyczne;

  • wreszcie - w Kolbud będzie 8 “elektryków” i 2 rowery tradycyjne.

Rozruch zewnętrzny to kolejny etap testowy funkcjonowania Systemu Roweru Metropolitalnego. Służy sprawdzeniu jego działania na większej grupie użytkowników, przy wzmożonym obciążeniu aplikacji mobilnej i systemu do raportowania. To również test dla hiszpańskiego Operatora, jak poradzi sobie z relokacją rowerów i wymianą baterii. Zachęcam wszystkich do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości do Centrum Kontaktu (58 739 11 23), w ciągu kilku dni na naszych stronach dostępna będzie też ankieta umożliwiająca zgłaszanie uwag bezpośrednio do OMGGS – mówi Dagmara Kleczewska, kierownik projektu Mevo 2.0.

CZYTAJ TEŻ: Rozpoczynają się wewnętrzne testy MEVO 2.0

Do dyspozycji zarejestrowanych użytkowników będzie nieodpłatna subskrypcja abonamentu. Niezbędne będzie podpięcie w aplikacji aktywnej karty płatniczej. Umożliwi to pobieranie ewentualnej dodatkowej opłaty w kwocie 10 zł za pozostawianie rowerów poza stacjami.

Na terenie 16 gmin biorących udział w projekcie, znajduje się 717 stacji postoju Mevo. To punkty, do których należy odstawić rower po zakończonej jeździe. W trakcie testów możliwe będzie korzystanie zarówno z roweru tradycyjnego, jak i ze wspomaganiem elektrycznym. Na czas testów zewnętrznych wyłączona została funkcja postoju, tak by użytkownicy nie blokowali rowerów przez cały dzień.

Jednoślady będzie można parkować jedynie w strefie działania systemu. Pozostawienie ich poza terenem gmin uczestniczących w projekcie i nieprzestrzeganie zasad regulaminu spowoduje zablokowanie konta użytkownika na miesiąc. Uniemożliwi to korzystanie z Mevo w fazie testowej. W drugim etapie testów została wstrzymana funkcja pauzy/postoju, aby uniemożliwić jednemu użytkownikowi korzystanie z roweru przez cały dzień.

Wewnętrzna faza wdrażania systemu to drugi etap testów. W tym czasie mieszkańcy sprawdzą komfort korzystania z rowerów, a serwis IT zostanie poddany testom obciążeniowym, ale przede wszystkim będą mogli zgłaszać wszystkie zauważone błędy i usterki. To czas zaangażowania użytkowników w testy, by wspólnie z OMGGS i Operatorem wypracować najlepsze rozwiązania Gdy wszystkie elementy funkcjonowania systemu będą działały bez zastrzeżeń, na ulice Obszaru Metropolitalnego może wyruszyć cała flota rowerów - informuje OMGGS.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...