19.05.2023 11:14 0 Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Wynajem długoterminowy samochodu czy leasing? Zobacz, co Ci się opłaca!

Materiał Partnera

Szukasz nowego pojazdu z ofertą finansowania? Leasing nie jest jedynym wyborem. Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane abonamenty na auta, czyli wynajem długoterminowy samochodów. Ale czy to się opłaca? Poznaj bliżej wady i zalety tego rozwiązania, dowiedz się, jak działa oraz sprawdź nasze porównanie wynajmu z leasingiem na samochód.

Samochody na wynajem długoterminowy – na czym to polega?

Wynajem długoterminowy samochodów to usługa, w które użytkujesz swoje wymarzone auto przez określony czas, zwykle na okres od jednego do czterech lat, a za najem płacisz miesięczne raty. Choć nie zostajesz zatem właścicielem samochodu, to możesz z niego korzystać na co dzień – na warunkach ustalonych w umowie. Te zwykle nie są bardzo wymagające. Zasady wynajmu długoterminowego samochodów regulują np. takie kwestie, jak warunki wyjeżdżania danym pojazdem za granicę.

Omawiany abonament jest dostępny zarówno na nowe auta, jak i pojazdy używane. Co więcej, z opcji takiego najmu mogą skorzystać i przedsiębiorcy, i osoby prywatne. Po okresie obowiązywania umowy masz do wyboru trzy rozwiązania:

• możesz przedłużyć wynajem tego samego pojazdu,

• możesz zmienić samochód na nowszy,

• możesz wykupić dotychczas wynajmowane auto, a więc mieć je na własność.

Leasing samochodu – jak działa?

Leasing pojazdów to usługa finansowania samochodu, która również polega na użytkowaniu auta w zamian za opłacanie comiesięcznych rat. Choć kojarzy się głównie z przedsiębiorcami, to z leasingu na samochód mogą skorzystać także osoby prywatne. Mówimy wówczas o tak zwanym leasingu konsumenckim oferowanym np. na Automarket.pl.

Podobnie jak wynajem samochodu długoterminowy, leasing również można wziąć nie tylko na nowe auto, ale także używane. Po zakończeniu obowiązywania umowy leasingowej masz do wyboru dwie opcje:

• możesz podpisać nową umowę na inny samochód,

• albo wykupić pojazd na własność.

Wynajem samochodu długoterminowy czy leasing – czym się różnią?

Na podstawie powyższych informacji można dojść do wniosku, że wynajem długoterminowy samochodów i leasing to bardzo podobne do siebie usługi. Są jednak między nimi istotne różnice dotyczące przede wszystkim kwestii finansowych.

Raty za samochody na wynajem długoterminowy są niższe niż w przypadku leasingowania takich samych modeli. Wynika to z faktu, że w trakcie spłacania leasingu zaczynasz już spłacać auto. Przy wynajmie płacisz za samo korzystanie z pojazdu. Przekłada się to na koszt ewentualnego wykupu – samochód będzie tańszy do kupienia po zakończeniu obowiązywania umowy leasingowej niż wynajmu. Jest jeszcze druga kwestia – minimalny okres leasingowania auta to zwykle 24 miesiące. W przypadku najmu umowa może trwać zaledwie 12 miesięcy; roczny wynajem jest dostępny np. na Automarket.pl.

Długoterminowy wynajem samochodu czy leasing – co wybrać?

Zastanawiając się zatem, czy wynajem długoterminowy się opłaca, czy lepszym rozwiązaniem będzie jednak leasing, musisz przede wszystkim ustalić, czego oczekujesz po wygaśnięciu usługi.

Jeśli Twoim celem jest zyskanie auta na własność, ale możliwie najniższym kosztem, to leasing będzie opcją dla Ciebie. Najpierw spłacisz część jego wartości w formie rat, a później resztę już za gotówkę. Jeżeli chcesz regularnie zmieniać pojazd na lepszy model i przy tym maksymalnie zaoszczędzić na ratach, to lepiej sprawdzi się wynajem długoterminowy samochodów.

Chcesz mieć pewność, że dokonasz wyboru najlepiej dopasowanego do swoich potrzeb? Sprawdź więc, jakie są zalety i wady wynajmu długoterminowego samochodów.

Wynajem długoterminowy samochodów – zalety i wady

Jedną z największych zalet samochodów na wynajem długoterminowy jest bez wątpienia możliwość częstego zmieniania auta na lepszy model – nawet co rok. Docenią ją wszyscy pasjonaci nowinek motoryzacyjnych, którzy z ekscytacją przyglądają się premierom kolejnych modeli i z przyjemnością testują nowe moto-technologie.

Co więcej, wynajem długoterminowy samochodów jest bardzo wygodny. Na co dzień jeździsz swoim wymarzonym autem, a jego profesjonalną obsługą zajmują się specjaliści. W raty zostaje bowiem wliczony wybrany przez Ciebie pakiet usług dodatkowych. Doskonałym przykładem jest pakiet Comfort oferowany na Automarket.pl: w razie wypadku nie musisz się martwić o koordynację likwidacji szkód czy organizację pojazdu zastępczego. Nie zaprzątasz sobie także głowy szukaniem dobrego serwisu i idealnego pakietu ubezpieczeniowego ani wymianą, naprawą czy przechowywaniem opon. Wszystkie koszty zamykają się w jednej racie. Ale to nie koniec zalet wynajmu aut:

• wynajem długoterminowy nie wpływa na zdolność kredytową,

• warunki uzyskania wynajmu są bardzo proste: wystarczy, że jesteś osobą pełnoletnią, masz potwierdzony stały dochód, jesteś osobą fizyczną albo prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i masz odpowiednią zdolność kredytową,

• nie dotyczą Cię zmiany stawek za ubezpieczenie.

Wadą długoterminowego wynajmu samochodów jest wyższa cena wykupu auta w stosunku do leasingu – choć rekompensują ją niższe raty miesięczne.


Czytaj również: