06.09.2022 12:22 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Wymiana oleju — co trzeba o niej wiedzieć?

Materiał Partnera

Olej silnikowy odgrywa kluczową rolę w pracy silnika. Jest jednym z elementów, które zapewniają jego bezawaryjną pracę. Dlatego tak ważna jest wymiana oleju. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tym zabiegu? Dowiesz się tego z tego artykułu.

Jaką funkcję pełni układ olejowy?

Silnik składa się wielu części. Niektóre z nich pracują w ciągłym ruchu. Olej sprawia, że jest pomiędzy takimi elementami mniejsze tarcie. To z kolei wpływa na ich zmniejszoną eksploatację, czyli będą miały dłuższą żywotność. Brak oleju równałby się z pracą sucho. To z kolei doprowadziłoby to uszkodzenia silnika. Wymiana oleju jest znacznie tańsza niż kupno różnych części silnika, które mogłoby ulec awarii w przypadku pracy w kiepskiej jakości oleju lub jego braku.

Jak działa układ olejowy?

Olej, czyli środek smarujący dostarczany jest do wszystkich ważnych elementów silnika poprzez wydrążone w nich specjalne kanały. Jest także rozpylany w kanałach roboczych. Odpowiada za to pompa olejowa, która go tłoczy, pobierając z tak zwanej miski olejowej. Zanim jednak trafi on do poszczególnych elementów, jest filtrowany. To także element, który warto wymienić, kiedy dokonywana jest wymiana oleju w samochodzie. Filtr odpowiada za to, aby jak najmniejsza ilość zanieczyszczeń trafiła do rozprowadzanego po silniku oleju. Z czasem filtr zapycha się zanieczyszczeniami i coraz słabiej spełnia swoją funkcję.

Wymiana oleju – jak często?

Taką informację powinieneś znaleźć w instrukcji obsługi swojego samochodu. Wszystko zależy od konkretnego modelu, a więc i silnika, jaki się w nim znajduje. Trudno mówić tu jakiejś standardowej odległości. Choć przyjęło się, że 10 000 km to dystans, po którym powinna być dokonana wymiana oleju. Przynajmniej jeśli samochód używa się standardowo, to znaczy do codziennej jazdy w mieście i związanym z tym staniem w korkach. W przypadku, kiedy pojazd pokonuje jedynie dłuższe trasy i bardziej jednostajnym tempem, to dobrej jakości olej powinien wystarczyć na 15 000 km. Oczywiście, jeśli samochód poddajesz większym obciążeniom, czyli np. jazda na torze, to lepiej zmienić olej już po 5 000 km.

Jaki olej wybrać?

Na rynku dostępne są oleje mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne. Tutaj dobrze jest polegać na zdaniu mechanika. W większości aut najlepiej sprawdzają się oleje syntetyczne, ale od tej zasady są wyjątki. Pewnym źródłem informacji co do wyboru oleju będzie tylko mechanik i producent oleju oraz samochodu.

Gdzie wymienić olej?

Jest to zabieg, który jeśli czujesz się na siłach, możesz przeprowadzić samemu. Będziesz musiał kupić olej oraz filtr. Ważne, także, żebyś miał miejsce, w którym to zrobisz – najazd lub kanał. Zużyty olej trzeba oddać do utylizacji, można oddać go do warsztatu. Jeśli z kolei nie chcesz tego robić samemu i wolisz zostawić to fachowcowi, to praktycznie każdy warsztat samochodowy będzie mógł Cię w tym wyręczyć. Jeśli szukasz mechanika w Świnoujściu, który wymieni olej w Twoim samochodzie, zajrzyj pod ten link: https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/swinoujscie. Znajdziesz tu listę warsztatów w tym mieście.

Wygodny wybór warsztatu

Platforma Motointegrator.com to świetna baza danych — nie jest to sama lista serwisów samochodowych. Możesz skorzystać z wielu filtrów dotyczących między innymi lokalizacji warsztatu, godzin otwarcia, marek, w jakich się specjalizuje i nie tylko. Niektóre serwisy podają także swoje cenniki oraz można się umówić online na wizytę. Jak to zrobić? Wystarczy, że wypełnisz odpowiedni formularz. Potem warsztat skontaktuje się z Tobą, aby potwierdzić wizytę i doprecyzować szczegóły.


Czytaj również: