15.06.2022 14:40 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Jaka powinna być solidna kurtka przeciwdeszczowa do górskich wędrówek?

Materiał Partnera

Wiele osób związanych z górami, miłośników górskich wędrówek czy nawet niedoświadczonych turystów zdaje sobie sprawę z nieprzewidywalności górskiej pogody. W jednej chwili na szlaku jest słonecznie, w drugiej ciemno, zimno, wietrze i deszczowo. Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w dobrą kurtkę przeciwdeszczową. Jak ją wybrać, spełniła swoje zadanie, była funkcjonalna i wygodna jednocześnie?

Kurtka przeciwdeszczowa dostosowana do pory roku, czyli…

Ochroną przed czynnikami atmosferycznymi w górach jest między innymi kurtka przeciwdeszczowa. Stanowi ostatnią warstwę oddzielającą ciało od środowiska zewnętrznego. Pod nią znajdują się oczywiście pozostałe części garderoby, jednak to ona odpowiada za ochronę przed wilgocią z zewnątrz.

Większość kurtek przeciwdeszczowych, tak męskich, jak i damskich, które posiadają membranę, może funkcjonować jako kurtka na każdą porę roku. Trzeba po prostu założyć pod nią odpowiednie ubrania. Na rynku istnieją także modele na każdą porę roku, które składają się z wewnętrznej warstwy ocieplającej, warstwy zewnętrznej oraz membrany. Taka kurtka umożliwia wypięcie ociepliny, dzięki czemu można ją nosić także wtedy, gdy temperatura ulegnie podwyższeniu

Wędrówka przez góry wiąże się z dużymi zmianami temperatury. Trzeba mieć więc na uwadze fakt, że wędrowanie w dolnych partiach gór przebiegnie w wyższej temperaturze, która stopniowo będzie się obniżać wraz ze wzrostem wysokości. Wtedy należy założyć kolejne warstwy odzieży, których zwieńczeniem będzie właśnie kurtka przeciwdeszczowa. Również w trakcie postojów temperatura ciała będzie spadać. Zdecydowanie się na kurtkę wielosezonową jest dobrym rozwiązaniem, ale kurtka letnia też się sprawdzi o tyle, o ile pod spodem znajdą się odpowiednia odzież.

Kurtka przeciwdeszczowa w góry z membraną

Kurtki, które mają efektywnie chronić przed deszczem i jednocześnie oddychać (oddawać pot na zewnątrz odzieży), to kurtki z membraną. Kurtka przeciwdeszczowa wyposażona w tego typu osłonę nadaje się do długotrwałej wędrówki w deszczu w przeciwieństwie do płaszczy przeciwdeszczowych, które są zbyt ciężkie, nieporęczne i niedostosowane do górskich warunków.

Membrana jest bardzo cienką warstwą zewnętrzną kurtki wyprodukowaną z materiałów syntetycznych i ma bardzo istotną cechę z punktu widzenia wodoodporności – posiada pory. Są na tyle małe, by nie przepuszczać kropel wody uderzających o powierzchnię membrany, ale na tyle duże, aby oddawać pot do otoczenia.

Oczywiście membrany nie są w pełni wodoszczelne. Są skuteczne w ochronie przed przemoczeniem do pewnego poziomu nacisku wody na materiał. Wtedy, gdy ów nacisk jest zbyt duży, membrana zaczyna przepuszczać wodę. Trzeba jednak zaznaczyć, że tego poziomu membrana nie osiągnie nawet przez kilka godzin górskiej wędrówki podczas intensywnych opadów atmosferycznych.

Bardzo ciekawa może okazać się kurtka przeciwdeszczowa męska (lub damska), która została zaimpregnowana środkiem uniemożliwiającym (przez jakiś czas) wodzie przesączenie się przez materiał membrany. Oczywiście impregnat zużywa się wraz z każdym praniem i wędrówką w deszczu, ale kurtkę można nim pokryć na nowo samodzielnie i nie jest to duży wydatek.

Każdy, kto udaje się na górską wędrówkę, powinien rozważyć zakup dobrej kurtki przeciwdeszczowej. Odpowiedni krój, rozmiar i przede wszystkim zabezpieczenie w postaci odpornej na intensywne opady deszczu membrany to klucz do wybrania świetnego modelu. Posłuży on podczas niejednej górskiej wyprawy!


Czytaj również: