04.05.2022 08:35 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Winogrona: uprawa, sadzenie, pielęgnacja na otwartym polu

mat.pras.

Winogrono to jeden z ulubionych sezonowych owoców Polaków. W sklepach winogrona cena potrafi dosłownie zwalać z nóg. Dlatego, jeśli ktoś ma tylko możliwość posadzenia swojego własnego winogrona, to powinien bez wahania zapoznać się z ofertą sklepu Dom i Sad, gdzie można nabyć wyrośnięte, gotowe do posadzenia sadzonki. Roślina ta potrafi być niesamowicie wdzięczna i przy odpowiedniej pielęgnacji może zapewniać bardzo duże plony. Należy jednak pamiętać o tym, że kupno to dopiero początek przygody, a winogrono, żeby zapewnić owoce, potrzebuje odpowiedniego miejsca do uprawy i  regularnej pielęgnacji.

Sadzenie winogrona

Najwygodniejszym sposobem nabycia winogrona będzie kupienie gotowych sadzonek, które kosztują średnio po kilkadziesiąt złotych. Zanim jednak przejdzie się do zakupu, warto rozważyć swoje możliwości i odpowiednio zaplanować sadzenie, żeby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Winogrono sadzi się wiosną lub jesienią, jednak ze względu na możliwość przemarzania, ogrodnicy zalecają robić to wiosną. Żeby otrzymać optymalne rezultaty, należy wybrać miejsce z glebą próchniczną o pH od 5,0 do 7,5. W przypadku zbyt dużego zakwaszenia można ją zwapnować na pół roku przed sadzeniem. Oprócz tego winorośl nie jest wybredna i przyjmuje się w praktycznie każdych warunkach. Najlepszym stanowiskiem jest osłonięte od wiatru, z dostępem do słońca. Dlatego właśnie najlepiej rośnie i owocuje na murach od południowej lub południowo-zachodniej strony. Przed wsadzeniem sadzonki należy odpowiednio spulchnić ziemię. Warto pamiętać także, że sadzonki kupione w Dom i Sad przed wsadzeniem do ziemi należy moczyć w wodzie przez kilkanaście godzin. Podczas sadzenia warto pamiętać o skorzystaniu z podłoża dla roślin i kompostu, który następnie zasypuje się ziemią. Na koniec należy obficie podlać roślinę.

Pielęgnacja winogrona

Pomimo tego, że winorośl jest wysoce odporna na odwodnienie, należy pamiętać o jej podlewaniu w przypadku suszy lub na etapie przyjmowania się w ziemi. Zaleca się regularnie przycinać starsze i słabsze pędy, żeby umożliwić odpowiedni rozwój rośliny. Najczęściej stosuje się letnie i zimowe cięcie. Dodatkowo warto pamiętać o podwiązywaniu pędów. Po sezonie – na jesieni warto zasilić roślinę kompostem, a w okresie wiosna-lato kilkukrotnie podsypać nawozem wieloskładnikowym.  Winogrono powinno zostać odpowiednio zabezpieczone przed zimą. W tym celu należy przysypać krzew 30- centymetrowym kopczykiem z ziemi, kory lub torfu. Można także opuścić na ziemię pędy i odpowiednio przysypać, a także skorzystać z okrycia włókniną.


Czytaj również: