28.02.2022 13:48 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Dobry antywirus w 2022?

Materiał Partnera

Urządzenia, z których korzystamy na co dzień, takie jak smartfony, tablety czy komputery, są nie tylko narzędziem zabawy, nauki i pracy, ale także miejscem, w którym gromadzimy informacje na temat naszych finansów, wydatków czy poufnych informacji. Nic więc dziwnego, że nasze komputery są celem ataków cyberprzestępców. Jaki antywirus w 2022 roku będzie podstawą bezpieczeństwa w cyfrowym świecie?

Dobry antywirus… co to właściwie znaczy?

Obecna oferta programów antywirusowych jest bardzo szeroka. W sieci i sklepach cyfrowych z aplikacjami można znaleźć najróżniejsze antywirusy – darmowe oraz płatne – których celem jest zabezpieczenie komputera przed atakami hakerów. Jak w takim razie wybrać odpowiedni, dobry antywirus?

Warto mieć świadomość tego, że cyberprzestępcy regularnie wynajdują nowe sposoby, na dostanie się do naszego dysku twardego i pozyskania danych prywatnych i informacji na temat naszych finansów oraz przejęcia – na przykład – konta bankowego. Badania pokazują, że z roku na rok liczba ataków hakerskich wzrasta, dlatego dobry antywirus powinien odpowiadać na wszystkie potencjalne zagrożenia.

Płatny czy darmowy antywirus – co wybrać?

Podstawowe pytanie, na który musi odpowiedzieć każdy z nas, brzmi: czy wybrać płatny czy darmowy antywirus? Powiedzmy wprost, program płatny z pewnością będzie gwarantował bardziej zaawansowaną ochronę danych i komputera – taka opcja wiąże się praktycznie ze 100-procentową pewnością, że nasze urządzenie jest odpowiednio chronione.

Jednak czy to oznacza, że bezpłatne programy są niewarte uwagi? Oczywiście, że nie. Większości z nas, osób, korzystających z komputera w sposób podstawowy, zdecydowanie wystarczy dobry, darmowy antywirus pochodzący od zaufanego producenta. Najważniejsze, by wybrane oprogramowanie posiadało takie funkcje jak ochrona przed cyberprzestępcami i ransomware, AntiPhishing i AntySpam, automatyczne skanowanie zewnętrznych nośników pamięci, skanowanie dysku twardego oraz ochronę w czasie rzeczywistym.

Wybierz opcję dla siebie

Warto też zauważyć, że wielu producentów programów antywirusowych oferuje różne formy ochrony,  mając w ofercie zarówno wariant bezpłatny, jak również kilka opcji płatnych. W rozszerzonych, droższych pakietach poza podstawowym wyposażeniem można znaleźć także takie opcje jak firewall, kontrola rodzicielska czy tworzenie bezpiecznych kopii zapasowych w chmurze.

Płatny, dobry antywirus może kosztować od około 150 do nawet kilkuset złotych na rok. Choć w przeliczeniu na miesiąc taka kwota nie powinna być dotkliwa, niektóre osoby mogą mieć wątpliwości, czy potrzebują aż tak rozbudowanego pakietu. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być to stosowane przez firmę GDATA – ten jeden z najbardziej renomowanych producentów oprogramowani antywirusowych oferuje 30-dniowy bezpłatny okres próbny dla bardziej rozbudowanej ochrony i ewentualne wykupienie usługi po miesiącu. To znakomita opcja, by przekonać się, czy wystarczy Ci podstawowa ochrona czy też potrzebujesz większej liczby zabezpieczeń.


Czytaj również: